«Ռուսաստանը սգում է հայ ժողովրդի հետ միասին»․ Զախարովա
Ռուսաստանը սգում է հայ ժողովրդի հետ միասին Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցը: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Այսօր մենք մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում հայ ժողովրդին և, ինչպես միշտ, սգում նրանց հետ։ Ես նաև կցանկանայի հիշեցնել նրանց, որ Ռուսաստանի դիրքորոշումը օբյեկտիվ և հետևողական է՝ չի կարող լինել որևէ արդարացում զանգվածային ոչնչացման համար՝ հիմնված էթնիկ պատկանելության վրա»,- ասել է նա՝ ճեպազրույցի ժամանակ։
Զախարովան նշել է, որ հենց սկզբից Ռուսաստանն այդ սարսափելի ողբերգությունն ընկալել է որպես սեփական վիշտ։

МИД: Россия скорбит вместе с Арменией в годовщину геноцида армян
Россия скорбит вместе с армянским народом в день 111-й годовщины геноцида армян в Османской империи, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"Сегодня мы выражаем глубокое сочувствие армянскому народу, скорбим, как всегда, вместе с ним в эту дату. Я также хотела бы напомнить о том, что позиция России объективна и последовательна - массовому уничтожению по национальному признаку не может быть оправданий", - сказала дипломат в ходе брифинга.
Захарова подчеркнула, что в России с самого начала воспринимали эту страшную трагедию как собственное горе.