«Խաղաղության պայմանագիրը հնարավորություններ կբացի Եվրոպայի հետ ավելի սերտ համագործակցության համար». Բայբա Բրաժե
Երկուշաբթի, 20 ապրիլի, 2026 թ., 15:22
Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը հնարավորություններ կբացի Եվրոպայի հետ ավելի սերտ համագործակցության համար։ Այս մասին Անթալիայի դիվանագիտական ​​ֆորումի շրջանակներում Trend-ին տված հարցազրույցում հայտնել է Լատվիայի ԱԳ նախարար Բայբա Բրաժեն։
Նա նշել է, որ իր երկիրը ողջունում է 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգթոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ ձեռք բերված համաձայնությունները:
«Դրանք նշանակալի առաջընթաց են արձանագրում տասնամյակներ տևած հակամարտության ավարտի ճանապարհին։ Լատվիան լիովին աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, որի շրջանակներում մենք տեսնում ենք երկու կողմերի շարունակական կառուցողական ներգրավվածությունը։ Լատվիան կարևոր է համարում, որ միջազգային հանրությունը նպաստի և աջակցի այս գործընթացին։ Խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը զգալի ներդրում կունենա Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում անվտանգության, կայունության, ինչպես նաև բարգավաճման ապահովման գործում, միաժամանակ նոր հնարավորություններ բացելով Եվրոպայի հետ ավելի սերտ համագործակցության համար, այդ թվում՝ փոխկապակցվածության ոլորտում»,- ասել է արտգործնախարարը։

Мирный договор между Азербайджаном и Арменией откроет возможности для более тесного сотрудничества с Европой – глава МИД Латвии
Понедельник, 20 Апреля, 2026 года, 15:22
Подписание мирного договора между Азербайджаном и Арменией откроет возможности для более тесного сотрудничества с Европой. Об этом, в частности, сказала в интервью Trend министр иностранных дел Латвии Байба Браже на полях Анталийского дипломатического форума.
Глава МИД Латвии отметила, что её страна приветствует достигнутые 8 августа 2025 года в Вашингтоне соглашения в присутствии Президента США Дональда Трампа.
«Они знаменуют собой значительный прорыв на пути к завершению десятилетий конфликта. Латвия полностью поддерживает процесс нормализации между Арменией и Азербайджаном, в рамках которого мы наблюдаем продолжающееся конструктивное взаимодействие с обеих сторон. Латвия считает важным, чтобы международное сообщество способствовало и содействовало этому процессу. Подписание окончательного мирного договора внесёт значительный вклад в обеспечение безопасности, стабильности, а также процветания в регионе Южного Кавказа, одновременно открывая новые возможности для более тесного сотрудничества с Европой, в том числе в сфере взаимосвязанности», — заявила она.