Իրանը նախապայման է առաջ քաշել բանակցություններից առաջ
Իրանը դեռևս չի պլանավորում բանակցային պատվիրակություն ուղարկել Պակիստան, քանի դեռ ԱՄՆ-ն շարունակում է շրջափակել Հորմուզի նեղուցը, բանակցություններ չեն վարվի, հաղորդում է իրանական «Թասնիմ» լրատվական գործակալությունը՝ հղում անելով իրանական բանակցային թիմին։
Գործակալությունը գրել է, որ Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցությունների առաջին փուլի ավարտից հետո շարունակվել է պակիստանցի միջնորդի միջոցով հաղորդագրությունների փոխանակումը: «Այս գործընթացը, ըստ էության, նույն երկխոսության շարունակությունն է, որը, ի վերջո, հանգեցրեց բանակցությունների ձախողման՝ ամերիկյան կողմի չափազանց պահանջների և ամբիցիաների պատճառով», - նշել է հրատարակությունը։
Իրանական բանակցային թիմն ընդգծել է, որ քանի դեռ ուժի մեջ է մնում ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունն Իրանի ծովային շրջափակման վերաբերյալ, հետագա շփումներն անհնար են։
Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ-ից հակասական հաղորդագրություններ են ստացվում փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսի՝ Պակիստանում Իրանի հետ բանակցությունների հաջորդ փուլին մասնակցելու վերաբերյալ։
Սպիտակ տան մամուլի գրասենյակը CNN-ին հայտնել է, որ Վենսը, հատուկ դեսպանորդ Սթիվեն Վիթքոֆի և նախագահի փեսայի՝ Ջարեդ Քուշների հետ միասին, կմեկնի Իսլամաբադ։
Սակայն, նախագահ Դոնալդ Թրամփը վերջերս հերքեց փոխնախագահի ներկայությունը բանակցությունների վերջին փուլում՝ MS Now-ին տված հարցազրույցում նշելով, որ դա պայմանավորված էր անվտանգության հետ կապված մտահոգություններով։
Թրամփի մեկնաբանությունները շփոթություն առաջացրին այն մասին, թե որ պաշտոնյաները ներկա կլինեն Իսլամաբադում կայանալիք բանակցություններին, քանի որ նախագահը նշեց, որ իր «ներկայացուցիչները» այնտեղ կլինեն վաղը երեկոյան։
Գաղտնի ծառայության քաղաքականությանը ծանոթ CNN աղբյուրների համաձայն՝ Գաղտնի ծառայությունը չի ցանկանում, որ Վենսը և նախագահը միաժամանակ նույն վայրում լինեն, ոչ միայն շարունակվող պատերազմի և անվտանգության սպառնալիքների պայմաններում տարածաշրջան մեկնելու, այլև ներքին ճանապարհորդությունների պատճառով։ Եթե Թրամփը վերջնականապես որոշի մեկնել Պակիստան, եթե վերջնական համաձայնության հասնեն, Վենսը, հավանաբար, նախ պետք է վերադառնա Միացյալ Նահանգներ։
Ի պատասխան ամերիկյան պատվիրակության վերաբերյալ հակասական հայտարարությունների՝ Սպիտակ տան խոսնակը CNN-ին ասել է. «Իրավիճակը փոխվել է»։

Воскресенье, 19 Апреля, 2026 года, 19:23
Иран пока не планирует отправлять переговорную делегацию в Пакистан — переговоры не будут проводиться, пока США удерживают блокаду Ормузского пролива, сообщило иранское агентство Tasnim со ссылкой на иранскую переговорную команду.
После завершения первого раунда переговоров между Ираном и США обмен сообщениями через пакистанского посредника продолжился, пишет агентство. «Фактически этот процесс является продолжением того же диалога, «который в итоге привел к безрезультатности переговоров из-за чрезмерных требований и амбиций американской стороны», — говорится в публикации.
Иранская команда переговорщиков подчеркнула, что до тех пор, пока остается в силе заявление президента США Дональда Трампа о морской блокаде Ирана, дальнейшие контакты невозможны.
Между тем из США поступает противоречивая информация об участии вице-президента Джей Ди Вэнса в следующем раунде переговоров с Ираном в Пакистане.
Пресс-служба Белого дома сообщила телеканалу CNN, что Вэнс вместе со специальным посланником Стивеном Уиткоффом и зятем президента Джаредом Кушнером отправится в Исламабад.
При этом некоторое время назад президент Дональд Трамп отрицал присутствие вице-президента на последнем раунде переговоров, заявив в интервью MS Now, что это связано с соображениями безопасности.
Комментарии Трампа вызвали путаницу относительно того, какие официальные лица будут присутствовать на переговорах в Исламабаде, при этом президент заявил, что его «представители» будут там завтра вечером.
По словам источников CNN, знакомых с политикой Секретной службы, Секретная служба не хочет, чтобы Вэнс и президент находились в одном месте одновременно, не только в связи с поездками в регион в условиях продолжающейся войны и угроз безопасности, но и в связи с внутренними поездками. Если Трамп в конечном итоге решит поехать в Пакистан в случае заключения окончательного соглашения, то, вероятно, Вэнсу сначала придется вернуться в США.
В ответ на противоречивые заявления по поводу американской делегации представитель Белого дома сообщил CNN: «Ситуация изменилась».