Իրանը վերականգնել է Հորմուզի նեղուցի ռազմական վերահսկողությունը
Իրանը վերականգնել է Հորմուզի նեղուցի նկատմամբ ռազմական վերահսկողությունը, հայտարարել է Իրանի զինված ուժերի կենտրոնական շտաբի խոսնակ Հազրաթ Խաթամ ​​ալ-Անբիան։ Նրա խոսքերը հաղորդել է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը։
Նրա խոսքով՝ սա պայմանավորված է նրանով, որ ամերիկացիները «շարունակում են զբաղվել ծովահենությամբ և ծովային կողոպուտով՝ այսպես կոչված շրջափակման պատրվակով»։
«Այս պատճառով Հորմուզի նեղուցի նկատմամբ վերահսկողությունը վերադարձել է նախկին վիճակին, և այս ռազմավարական նեղուցը գտնվում է զինված ուժերի խիստ կառավարման և վերահսկողության ներքո», - ասվում է հայտարարության մեջ։

Иран вернул военный контроль над Ормузским проливом
Иран вернул военный контроль над Ормузским проливом, заявил представитель центрального штаба ВС Ирана «Хазрат Хатам аль-Анбия. Его слова передает Корпус стражей исламской революции.
По его словам, это связано с тем, что американцы «продолжают заниматься пиратством и морским разбойничеством под предлогом так называемой блокады».
«По этой причине контроль над Ормузским проливом вернулся к прежнему состоянию, и этот стратегический пролив находится под строгим управлением и контролем вооруженных сил», — говорится в сообщении.