«Եթե Իսլամաբադում համաձայնագիր ստորագրվի, հնարավոր է` գնամ». Թրամփ
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ դիտարկում է Պակիստան այցելելու հնարավորությունը, եթե Իրանի հետ բանակցությունները հանգեցնեն հակամարտության դադարեցման համաձայնագրի։
Հինգշաբթի օրը Սպիտակ տանը լրագրողների հարցերին պատասխանելով՝ նա ասել է. «Ես կգնայի Պակիստան, այո։ Եթե Իսլամաբադում համաձայնագիր ստորագրվի, հնարավոր է՝ գնամ»։ Թրամփը հավելել է, որ նման նախաձեռնություն քննարկվում է նաև պակիստանյան կողմի հետ. «Նրանք ուզում են, որ ես գնամ»։ Սպիտակ տան ղեկավարը նաև գովաբանել է Պակիստանի մասնակցությունը հակամարտության կարգավորման հետ կապված դիվանագիտական ​​շփումներին։
Նրա խոսքով՝ երկրի ներկայացուցիչները կարևոր միջնորդական դեր են խաղում և ակտիվ ներգրավվածություն են ցուցաբերում բանակցային գործընթացում։
Թրամփը պակիստանցի բանակցողներին անվանել է «հրաշալի»՝ ընդգծելով նրանց ներդրումը կողմերի միջև երկխոսության մեջ։

Трамп допустил визит в Пакистан после возможного мира с Ираном
Президент США Дональд Трамп сообщил, что рассматривает вариант поездки в Пакистан, если переговоры с Ираном приведут к соглашению о прекращении конфликта.
Отвечая на вопросы журналистов в Белом доме в четверг, он отметил: "Я бы поехал в Пакистан, да. Если соглашение будет подписано в Исламабаде, я могу поехать". Трамп добавил, что такая инициатива обсуждается и с пакистанской стороной: "Они хотят, чтобы я поехал". Глава Белого дома также положительно оценил участие Пакистана в дипломатических контактах, связанных с урегулированием конфликта.
По его словам, представители страны играют важную посредническую роль и демонстрируют активную вовлеченность в процесс переговоров.
Трамп назвал пакистанских участников переговоров «чудесными», подчеркнув их вклад в диалог между сторонами.