Իրանը ցանկանում է ԱՄՆ-ին և Իսրայելին պատասխանատվության ենթարկել երկրի ղեկավարության սպանության համար
Հինգշաբթի, 16 ապրիլի, 2026 թ., 17:04
Իրանը ցանկանում է ԱՄՆ-ին և Իսրայելին պատասխանատվության ենթարկել Իրանի ղեկավարության սպանության համար: Այs մասին РИА Новости -ին հայտնել Է Իսլամական Հանրապետության ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային:
«Մենք պետք է դա անենք։ Եվ կարծում եմ, որ ոչ միայն Իրանը, այլև ողջ միջազգային հանրությունն է ցանկանում պատասխանատվության ենթարկել։ Որովհետև այն, ինչ արել են ԱՄՆ-ն և Իսրայելը, հանցագործություն է միջազգային խաղաղության և անվտանգության դեմ։ Դա պատերազմական հանցագործություն է, հանցագործություն՝ մարդկության դեմ», - նշել է Բաղային։
Նրա խոսքով՝ (խմբ.՝ 1949 թ. ժնևյան բոլոր չորս կոնվենցիաների համար) «ընդհանուր Հոդված 1-ի համաձայն՝ բոլոր պետությունները պարտավորվում են պահպանել և պարտադրել պահպանել միջազգային մարդասիրական իրավունքը»։ «Քանի որ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից կատարված վայրագությունները խախտում են այդ սկզբունքները, ես կարծում եմ, որ ՄԱԿ-ի բոլոր անդամ երկրները պետք է կոչ անեն պատասխանատվության ենթարկել ԱՄՆ-ին և Իսրայելին», - ասել է նա։ «Ինչ վերաբերում է Իրանին, ապա դա մշտական կոչ կլինի բոլոր իրանցիների կողմից, և մենք կօգտագործենք մեր ողջ ներքին համակարգը, ինչպես նաև միջազգային իրավունքը, որպեսզի նրանց պատասխանատվության ենթարկենք այն սարսափելի հանցագործությունների համար, որոնք նրանք կատարել են Իրանի ժողովրդի դեմ», - հավելել է Բաղային։

Четверг, 16 Апреля, 2026 года, 17:04
Иран хочет привлечь США и Израиль к ответу за убийство иранского руководства, заявил РИА Новости официальный представитель МИД исламской республики Исмаил Багаи.
"Мы должны это сделать. И думаю, не только Иран, но и все международное сообщество просит привлечения к ответу. Потому что то, что США и Израиль сделали, – это преступление против международного мира и безопасности. Это военное преступление, преступление против человечности", - сказал Багаи.
По его словам, согласно общей (для всех четырех Женевских конвенций 1949 года - ред.) Статье 1, все государства обязуются соблюдать и заставлять соблюдать международное гуманитарное право.
"Поскольку зверства, совершённые США и Израилем, нарушают эти принципы, я полагаю, все страны-члены ООН должны призвать к привлечению США и Израиля к ответственности", - добавил он.
"Что касается Ирана, это будет постоянный призыв со стороны всех иранцев и мы используем всю нашу внутреннюю систему, а также международное право, чтобы привлечь их к ответу за ужасные преступления, которые они совершили против иранского народа", - подчеркнул он.