Իսրայելում հաստատել են Նեթանյահուի՝ Լիբանանի նախագահի հետ զրույցի անցկացման ծրագրերը
Իսրայելի նորարարության, գիտության և տեխնոլոգիաների նախարար Գիլա Գամլիելը «Գալեյ ՑԱՀԱԼ» ռադիոկայանի եթերում հաստատել է, որ վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի և Լիբանանի նախագահ Ջոզեֆ Աունի միջև զրույց է նախատեսվում։
«Հուսով եմ, որ այս քայլը ի վերջո կհանգեցնի Լիբանանի՝ որպես պետության բարգավաճմանն ու զարգացմանը», - ասել է նա։ Գամլիելի խոսքով, ով մտնում է Իսրայելի անվտանգության կաբինետի կազմի մեջ, այդ զրույցի անցկացումը մշակվում է արդեն «երկար ժամանակ»։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Իսրայելի և Լիբանանի առաջնորդները բանակցություններ կվարեն այսօր։ Նա նշել էր, որ այն կլինի առաջին զրույցը վերջին 34 տարվա ընթացքում։

Четверг, 16 Апреля, 2026 года, 14:51
Министр инноваций, науки и технологий Израиля Гила Гамлиэль в эфире радиостанции "Галей ЦАХАЛ" подтвердила, что планируется разговор премьер-министра Биньямина Нетаньяху с президентом Ливана Джозефом Ауном.
"Я надеюсь, что этот шаг в конечном итоге приведет к процветанию и развитию Ливана как страны", - сказала она. По словам Гамлиэль, которая входит в кабинет безопасности Израиля, проведение разговора прорабатывается "длительное время".
Ранее американский президент Дональд Трамп заявил, что Нетаньяху и Аун проведут переговоры 16 апреля. По его словам, это будет первый разговор лидеров Израиля и Ливана за 34 года.