«Իրան-ԱՄՆ ուղիղ բանակցությունների հաջորդ փուլը տեղի կունենա մոտ ժամանակներս»․ Պակիստանի ՊՆ
Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև ուղիղ բանակցությունների հաջորդ փուլը տեղի կունենա «մոտ ժամանակներս»։ Այս մասին հայտարարել է Պակիստանի պաշտպանության նախարար Խավաջա Ասիֆը։
«Նկատվում է միայն դրական առաջընթաց»,- հարավասիական պետության պաշտպանության նախարարի խոսքերը մեջբերում է The Express Tribune-ը: Շարունակվող դիվանագիտական ջանքերը, Ասիֆի խոսքով, շարժվում են «կառուցողական ուղղությամբ»:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Վաշինգթոնի և Թեհրանի միջև ուղիղ բանակցությունների նոր փուլը կարող է կայանալ Իսլամաբադում՝ ապրիլի 16-ին։ Associated Press-տվյալներով՝ կողմերը քննարկում են Պակիստանի մայրաքաղաքում կրկնակի հանդիպման հնարավորությունը։ Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ վարչակազմի պաշտոնյաները որպես նոր փուլի հնարավոր անցկացման վայր նշում են Ժնևը։

В Пакистане заявили, что новые переговоры Ирана и США пройдут в ближайшее время
Следующий раунд прямых переговоров между Ираном и Соединенными Штатами состоится "в ближайшее время", дипломатические усилия дают положительные результаты. Об этом заявил министр обороны Пакистана Хаваджа Асиф.
"Наблюдается только позитивный прогресс", - приводит слова главы Минобороны южноазиатского государства газета The Express Tribune. Продолжающиеся дипломатические усилия движутся, по словам Асифа, "в конструктивном направлении".
Как сообщалось ранее, новый раунд прямых переговоров между Вашингтоном и Тегераном может пройти в Исламабаде 16 апреля. По сведениям агентства Associated Press, стороны обсуждают возможность проведения повторной встречи в пакистанской столице. Вместе с тем должностные лица американской администрации называют Женеву в качестве возможного места проведения нового раунда переговоров.