«Իրանը մատը ձգանի վրա է պահում՝ Լիբանանի վրա Իսրայելի հարձակումների պատճառով»․ Փեզեշքիան
Իրանն Իսրայելի հարձակումները Լիբանանի վրա տեսնում է որպես վտանգավոր ազդանշան, որ ԱՄՆ-ի հետ հնարավոր խաղաղության համաձայնագիրը չի պահպանվի, հայտարարել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը։
«Սիոնիստական ​​ռեժիմի (Իսրայել – խմբ․) կրկնվող ագրեսիան հրադադարի մասին նախնական համաձայնության կոպիտ խախտում է։ Սա խաբեության և հնարավոր պայմանավորվածությունների չկատարման վտանգավոր ազդանշան է։ Այս գործողությունների շարունակությունը բանակցությունները կդարձնի անիմաստ», - գրել է նա X սոցիալական ցանցում։
Իրանի նախագահի խոսքով՝ Թեհրանը մատը պահում է ձգանի վրա և «երբեք միայնակ չի թողնի իր լիբանանցի եղբայրներին ու քույրերին»։

Пезешкиан: Иран держит руку спусковом крючке из-за атак Израиля на Ливан
Иран видит в атаках Израиля на Ливан опасный признак того, что возможное соглашение о мире с США соблюдаться не будет, заявил президент Ирана Масуд Пезешкиан.
"Повторная агрессия сионистского режима является вопиющим нарушением первоначальной договоренности о прекращении огня. Это является опасным признаком ловушки и несоблюдения возможных договоренностей. Продолжение этих действий сделает переговоры бессмысленными", - написал он в соцсети X.
По словам президента Ирана, Тегеран держит руку на спусковом крючке и "никогда не оставит своих ливанских братьев и сестер в одиночестве".