Սպիտակ տունը հայտնել է, որ Իրանը համաձայնել է հարստացված ուրանը փոխանցել ԱՄՆ-ին
Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ Իրանը համաձայնել է իր հարստացված ուրանը փոխանցել Միացյալ Նահանգներին։
«Սա նախագահի և նրա բանակցային թիմի առաջնահերթությունների ցանկի վերևում է, քանի որ նրանք մտնում են քննարկումների հաջորդ փուլ։ Եվ սա կարմիր գիծ է, որից նախագահը մտադիր չէ նահանջել․ նա վճռականորեն է տրամադրված դրան հասնելու համար։ Մենք հույս ունենք, որ դա կարող է իրականացվել դիվանագիտական ​​ճանապարհով», - լրագրողներին ասել է Լևիթը՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին։
Լևիթին խնդրել են պարզաբանել, թե արդյոք իրանցի պաշտոնյաները ազդանշաններ են ուղարկել, որոնք ցույց են տալիս, որ Թեհրանը պատրաստ է հանձնել իր միջուկային վառելիքը։ «Այո՛, նրանք դա արել են», - պատասխանել է նա։

Белый дом утверждает, что Иран согласился передать США обогащенный уран
Пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Ливитт на регулярном брифинге для журналистов выступила с утверждением, что Иран согласился передать США свой обогащенный уран.
"Это (передача урана) стоит на первом месте в списке приоритетов президента [США Дональда Трампа] и его переговорной группы перед началом следующего раунда диалога. И, как я сказала в начале, это красная черта, от которой президент не отступит, и он полон решимости обеспечить, чтобы это произошло. Мы надеемся, что это будет достигнуто дипломатическим путем", - заявила она.
Ливитт попросили уточнить, посылали ли представители иранской стороны сигналы о том, что Тегеран готов передать свое ядерное топливо. "Да, посылали", - ответила она.