«Մեր շահերից ելնելով՝ ձևակերպել ենք պահանջների մեր փաթեթը»․ Բաղայի
Թեհրանը պատասխաններ է պատրաստել հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Վաշինգթոնի առաջարկին, հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնակն ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային։
«Մի քանի օր առաջ միջնորդների միջոցով ներկայացվել են առաջարկներ, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի 15 կետից բաղկացած ծրագիրը։ Այն ժամանակ մենք հայտարարեցինք, որ նման առաջարկներն անտրամաբանական են։ Մեր շահերից և նկատառումներից ելնելով՝ մենք ձևակերպել ենք պահանջների մեր փաթեթը»,- նրա խոսքերն է մեջբերում IRNA-ն։
Բաղային նշել է, որ Թեհրանը նախապես գիտեր, թե ինչ է ուզում և որոնք են կարմիր գծերը։ «Քննարկման հենց սկզբից մենք պատրաստել ենք մեր պատասխանները։ Անհրաժեշտության դեպքում կհաղորդենք դրանց բովանդակության մասին»,- հավելել է արտգործնախարարության ներկայացուցիչը։

Иран подготовил ответы на план США по урегулированию конфликта
Тегеран подготовил ответы на предложение Вашингтона по урегулированию конфликта, позднее обнародует их содержание. Об этом сообщил представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи.
"Несколько дней назад через посредников были представлены предложения, включая план США из 15 пунктов, переданный через Пакистан и некоторые другие дружественные страны. Тогда же мы заявили, что такие предложения являются чрезмерными, необычными и нелогичными. Исходя из наших интересов и соображений, мы сформулировали собственный набор требований", - приводит его слова агентство IRNA.
Багаи отметил, что Тегеран заранее знал, чего хочет и какие красные линии существуют. "С самого начала обсуждения мы подготовили наши ответы. Когда потребуется, мы прямо сообщим об их содержании и способе обнародования", - добавил представитель МИД.