«Մակրոնը դեռ վերականգնվում է ծնոտին ստացած հարվածից»․ Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ծաղրել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ քննադատելով ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներին Իրանի դեմ գործողությանը չմիանալու համար։
«Ես զանգեցի Ֆրանսիա՝ Էմանուել Մակրոնին, ում հետ կինը վատ է վարվում։ Եվ նա դեռևս վերականգնվում է ծնոտին ստացած հարվածից։ Եվ ես ասում եմ․ «Էմանուել, մենք ուրախ կլինեինք ինչ-որ օգնություն ստանալ Պարսից ծոցում, չնայած մենք վատ մարդկանց ու բալիստիկ հրթիռների ոչնչացման ռեկորդներ ենք սահմանում։ Մենք ուրախ կլինեինք ինչ-որ օգնություն ստանալ։ Եթե հնարավոր է, կարո՞ղ եք անմիջապես նավեր ուղարկել»», - նշել է Թրամփը։
Հետո նա հնչեցրել է Մակրոնի պատասխանը․ «Ո՛չ, ո՛չ, ո՛չ։ Մենք չենք կարող դա անել, Դոնալդ։ Մենք կարող ենք դա անել պատերազմը հաղթելուց հետո»։ «Ես ասացի. «Ո՛չ, ո՛չ, ինձ դա պետք չէ, պատերազմը հաղթելուց հետո, Էմանուել»», - հավելել է Թրամփը։
2025 թվականի մայիսին Associated Press-ը տարածել էր Ֆրանսիայի նախագահի Վիետնամ ժամանման տեսանյութը, որտեղ թվում էր թե նրա կինը հարվածում է նրան։ Այդ ժամանակ Էմանուել Մակրոնը հերքել էր կնոջ հետ որևէ «ընտանեկան վեճի» առկայությունը՝ նշելով, որ իրենք «կատակ էին անում, ինչպես հաճախ են անում։

Трамп: Макрон все еще восстанавливается после удара в челюсть
Президент США Дональд Трамп в ходе брифинга пошутил над отношениями между президентом Франции Эммануэлем Макроном и его женой Брижит.
«Затем я звоню во Францию, Макрону, его жена относится к нему крайне плохо. И он все еще восстанавливается после удара в челюсть. И я говорю, Эммануэль, мы были бы рады получить хоть какую-то помощь в Персидском заливе, несмотря на то, что мы устанавливаем рекорды, уничтожаем плохих людей и баллистические ракеты. Мы были бы рады получить хоть какую-то помощь. Если есть возможность, не могли бы вы немедленно прислать корабли?
«Нет, нет, нет. Мы не можем этого сделать, Дональд. Мы можем это сделать после того, как война будет выиграна».
Я сказал «нет, нет, мне не нужно, после того, как война будет выиграна, Эммануэль».
Ранее американское агентство Associated Press распространило видео прилета президента Франции во Вьетнам. На кадрах Макрон все еще находится внутри самолета, в этот момент появляется рука его жены, хотя ее самой не видно. BFM TV добавляет, что глава государства выглядел удивленным, но быстро повернулся, чтобы поприветствовать встречающих.