«Զելենսկին պետք է որոշում կայացնի Դոնբասից Ուկրաինայի զինված ուժերի դուրսբերման վերաբերյալ»․ Պեսկով
Վլադիմիր Զելենսկին պետք է արդեն այսօր որոշում կայացնի Դոնբասից Ուկրաինայի զինված ուժերի դուրսբերման վերաբերյալ, լրագրողներին ասել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Ինչ վերաբերում է երկու ամսվան, այստեղ խոսքը երկու ամսվա մասին չէ։ Զելենսկին արդեն այսօր պետք է որոշում կայացնի, որպեսզի ուկրաինական զորքերը լքեն Դոնբասի տարածքը»,- նշել է Պեսկովը։ «Դա բազմիցս ասվել է։ Տեսականորեն, Զելենսկին դեռ երեկ պետք է նման որոշում կայացներ»,- հավելել է Կրեմլի խոսնակը:
Նախօրեին Զելենսկին հայտարարել էր, թե Ռուսաստանը բանակցությունների շրջանակներում Ուկրաինայից պահանջել է երկու ամսվա ընթացքում զորքերը դուրս բերել Դոնեցկի մարզից՝ սպառնալով, որ հակառակ դեպքում իր պահանջները կփոխվեն։

Среда, 01 Апреля, 2026 года, 15:52
Владимиру Зеленскому нужно "уже сегодня" принять решение о выводе ВСУ с территории Донбасса, которое он должен был принять "еще вчера". Об этом журналистам заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
"Что касается двух месяцев, здесь дело не в двух месяцах. Зеленский должен уже сегодня принять решение о том, чтобы украинские войска покинули территорию Донбасса и вышли за пределы административных границ Донецкой Народной республики", - сказал Песков. "Это говорилось неоднократно. По идее, Зеленский должен был еще вчера принять такое решение, как мы говорили, взять на себя ответственность и принять такое нелегкое решение", - добавил представитель Кремля.
Накануне Зеленский заявил, что Россия в рамках переговоров требует от Украины вывести войска из Донецкой области в течение двух месяцев, угрожая, что в противном случае ее требования изменятся.