«ՀՀ-ում ԱԺ ընտրություններից առաջ ՌԴ-ի հետ հարաբերությունները կլինեն ընտրարշավի հիմնական հարցերից մեկը»․ #Коммерсантъ
![]() Այսօր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կկատարի 2026 թվականի իր առաջին այցը Ռուսաստան: Ռուս-հայկական երկխոսությունը տեղի կունենա դժվարին պայմաններում՝ հաշվի առնելով Երևանի դժկամությունը՝ ընդունելու Մոսկվայի մասնակցությունը «Թրամփի ուղի» նախագծին, ինչպես նաև ՀՀ իշխանությունների և Հայ Առաքելական եկեղեցու միջև առկա հակամարտությունը, որը հանգեցրել է հոգևորականների հետապնդումների: Հունիսի 7-ին Հայաստանում նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններից առաջ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները կլինեն ընտրարշավի հիմնական հարցերից մեկը: Սա Նիկոլ Փաշինյանին ստիպում է ակտիվացնել կապերը Մոսկվայի հետ՝ հակառուսական քաղաքականություն վարելու մեղադրանքները չեզոքացնելու համար, գրում է Коммерсантъ-ը: Նշվում է, որ Մոսկվա կատարելիք այցի նախօրեին Փաշինյանը, որի քաղաքական ոճը «ժողովրդի հետ շփվելն» է, այցելել է Երևանի թաղամասերից մեկում գտնվող տոնավաճառ և զրուցել տեղի բնակիչների հետ՝ այլ հարցերի շարքում քննարկելով նաև Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները: Շուկայի այցելուներից մեկը կոչ է արել ՀՀ վարչապետին չփչացնել հարաբերությունները Մոսկվայի հետ, ինչին Փաշինյանը պատասխանել է զարմանքով՝ կարծես երկու դաշնակիցների միջև որևէ տարաձայնություն չկա: Այնուամենայնիվ, չնայած Երևանի հաշտեցման հռետորաբանությանը, երկու երկրների միջև հարաբերություններում նյարդայնացնող գործոնների թիվը շարունակում է աճել, հավելում է լրատվամիջոցը: |

#Коммерсантъ։ В преддверии парламентских выборов в Армении одним из ключевых вопросов избирательной гонки станут отношения с Россией
![]() Премьер-министр Армении Никол Пашинян в среду, 1 апреля совершит свой первый в 2026 году визит в Россию. Российской-армянский диалог пройдет в непростых условиях, учитывая неготовность Еревана к участию Москвы в американо-армянском проекте «Маршрут Трампа», а также конфликт властей Армении и Армянской апостольской церкви, вызвавший преследование священнослужителей. В преддверии парламентских выборов в Армении, назначенных на 7 июня, одним из ключевых вопросов избирательной гонки станут отношения с Россией. Это вынуждает Никола Пашиняна активизировать контакты с Москвой, чтобы снять звучащие в его адрес обвинения в проведении антироссийской политики. Накануне визита в Москву премьер-министр Армении Никол Пашинян, фирменным политическим стилем которого стали «хождения в народ», посетил ярмарку в одном из районов Еревана и пообщался с местными жителями, в числе прочих вопросов обсудив с ними отношения с Россией. По информации портала Armenia.News, одна из посетительниц рынка призвала армянского премьера не портить отношения с Москвой, на что Никол Пашинян отреагировал с немалым удивлением, словно никаких раздражителей между двумя союзниками не существует. |