Իրանն ամերիկյան ընկերությունների աշխատակիցներին կոչ է անում հեռու մնալ աշխատավայրերից
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) խոստացել է հարվածներ հասցնել մի շարք ամերիկյան և ԱՄՆ-ի հետ կապված ընկերությունների՝ մեղադրելով նրանց Իրանի դեմ «ահաբեկչական գործողություններին» մասնակցելու համար։ Հայտարարությունը հրապարակվել է ԻՀՊԿ-ի Telegram ալիքում։
Հայտարարության մեջ պնդվում է, որ ամերիկյան տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) և արհեստական ​​բանականության (ԱԲ) ընկերությունները ներգրավված են Իրանի դեմ հարվածների պլանավորման և ուղղորդման գործում։
Ցանկում ներառված են խոշոր տեխնոլոգիական կորպորացիաներ, էլեկտրոնիկայի և չիպերի արտադրողներ (Cisco, HP, Intel, Oracle, Microsoft, Apple, Google, Meta, IBM, Dell և Nvidia), վերլուծական ծրագրային ապահովման մշակող Palantir-ը, ֆինանսական ծառայությունների խումբ JPMorgan-ը և արդյունաբերական և ավիատիեզերական ընկերությունները (GE և Boeing)։ Նշվում են նաև Tesla-ն, էմիրաթական արհեստական ​​բանականության խումբ G42-ը և Spire Solution-ը։ ԻՀՊԿ-ն հայտարարել է նման գործողություններին մասնակցող կազմակերպություններին «օրինական թիրախներ» և կոչ է արել իրենց աշխատակիցներին լքել իրենց աշխատավայրերը, իսկ մոտակա տարածքների բնակիչներին՝ հեռանալ առնվազն 1 կմ։
Հավաստիացվում է, որ եթե Իրանի դեմ հարձակումները շարունակվեն, վերոնշյալ ընկերությունների օբյեկտների վրա հարվածները կսկսվեն ապրիլի 1-ին, տեղական ժամանակով ժամը 20:00-ին (Երևանի ժամանակով 20:30): Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը կոչ է արել Մերձավոր Արևելքում գտնվող այս ամերիկյան ընկերությունների բոլոր աշխատակիցներին այդ ժամին լքել իրենց գրասենյակներն ու արտադրական տարածքները։
Նաև հաղորդվում է, որ Իրանը անօդաչու թռչող սարքերով հարվածներ է հասցրել AT&T-ի և Siemens-ի՝ Բեն Գուրիոնում և Հայֆայում գտնվող օբյեկտներին:

КСИР пообещал удары по объектам Google и Apple в ответ на атаки Ирана
Корпус стражей исламской революции (КСИР) пообещал наносить удары по ряду американских и связанных с США компаний, обвинив их в участии в «террористических операциях» против Ирана. Соответствующее заявление опубликовано в телеграм-канале КСИР.
В сообщении утверждается, что американские компании в сфере информационно-коммуникационных технологий и искусственного интеллекта задействованы в планировании и наведении ударов по Ирану.
В перечень попали крупнейшие технологические корпорации и производители электроники и чипов (Cisco, HP, Intel, Oracle, Microsoft, Apple, Google, Meta, IBM, Dell, Nvidia), разработчик аналитического ПО Palantir, финансовая группа JPMorgan, а также промышленные и аэрокосмические компании (GE и Boeing). Также упомянуты Tesla, эмиратская AI-группа G42 и компания Spire Solution. КСИР объявил «законными целями» организации, которые, по его версии, участвуют в подобных операциях, и призвал их сотрудников покинуть рабочие места, а жителей районов рядом с ними — отойти на расстояние не менее 1 км.
Утверждается, что, если атаки против Ирана продолжатся, удары по объектам вышеупомянутых компаний начнутся с 1 апреля с 20:00 (20:30 по Еревану) по местному времени. КСИР призвал всех сотрудников этих американских компаний на Ближнем Востоке к этому времени покинуть офисы и производственные площадки.
Также утверждается, что Иран нанес удары беспилотниками по объектам компаний AT&T и Siemens в Бен-Гурионе и Хайфе. «ВС Ирана с сегодняшнего утра нанесли разрушительные удары беспилотниками по стратегически важным объектам связи, телекоммуникаций и промышленности компаний Siemens и AT&T, принадлежащим армии режима - убийцы детей, в Бен-Гурионе и Хайфе», - цитирует заявление иранская гостелерадиокомпания.