«Ռուսաստանն Ուկրաինային երկու ամիս ժամանակ է տվել». Զելենսկի
Բանակցություններում Ռուսաստանը պահանջում է, որ Ուկրաինան 2 ամսվա ընթացքում դուրս բերի իր զորքերը Դոնեցկի մարզից՝ սպառնալով, որ իր պահանջները կփոխվեն, եթե դա չանի։ Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։
«Նրանք ամերիկյան կողմին ասում են. հիմա նոր ժամկետներ կան. երկու ամսից նրանք կգրավեն մեր երկրի արևելքը, կգրավեն Դոնբասը։ Եվ, հետևաբար, Ուկրաինան երկու ամիս ունի հեռանալու համար։ Եվ այդ ժամանակ պատերազմը կավարտվի։ Եվ եթե Ուկրաինան չհեռանա, ապա Ռուսաստանը կգրավի Դոնբասը, և այդ ժամանակ կլինեն այլ պայմաններ»,- պնդել է Զելենսկին։
Ուկրաինայի նախագահը կարծիք է հայտնել, որ իրատեսորեն Ռուսաստանը չի կարողանա դա անել, և որ Մոսկվան «հասկանում է դա»։
Դոնբասի կարգավիճակն Ուկրաինայի, Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև եռակողմ բանակցությունների հիմնական հարցն է։ Կողմերի ներկայացուցիչները նախկինում բազմիցս նշել են, որ նրանք փոխզիջում են գտել գրեթե բոլոր մյուս հարցերի շուրջ։
ԱՄՆ-Իսրայել-ի՝ Իրանի դեմ պատերազմի պատճառով պաշտոնական բանակցությունները դադարեցվել են, քանի որ ԱՄՆ-ի նախագահի հատուկ դեսպանորդներ Սթիվ Ուիթքոֆը և Ջարեդ Քուշները ներկայում հիմնականում կենտրոնացած են Մերձավոր Արևելքում հակամարտության կարգավորման վրա: Այնուամենայնիվ, ամերիկացիների և ուկրաինացիների ու ռուսների միջև երկկողմանի շփումները շարունակվում են:

Владимир Зеленский: «Россия дала Украине два месяца»
Россия в рамках переговоров требует от Украины вывести войска из Донецкой области в течение двух месяцев, угрожая, что в противном случае ее требования изменятся. Об этом заявил президент Украины Владимир Зеленский.
«Они говорят американской стороне: сейчас новые сроки — через два месяца захватят восток нашего государства, захватят Донбасс. И поэтому у Украины есть два месяца, чтобы уйти. И тогда война закончится. А если Украина не уйдет, то Россия захватит Донбасс и потом будут другие условия», — утверждает Зеленский.
Президент Украины выразил мнение, что в реальности РФ не удастся этого сделать и что Москва «это понимает».
Статус Донбасса — ключевой вопрос в трехсторонних переговорах Украины, России и США. Представители сторон ранее неоднократно давали понять, что нашли компромисс практически по всем остальным вопросам.
Из-за войны США и Израиля с Ираном официальные переговоры поставлены на паузу, так как спецпредставители президента США Стив Уиткофф и Джаред Кушнер сейчас, в основном, занимаются урегулированием конфликта на Ближнем Востоке. При этом двусторонние контакты американцев с украинцами и россиянами сохраняются.