«ԱՄՆ-ն Իրանի դեմ գործողությանը Իսպանիայի օգնության կարիքը չունի»․Սպիտակ տուն
Սպիտակ տունը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները Իրանի դեմ գործողությանը Իսպանիայի կամ որևէ այլ պետության օգնության կարիքը չունի: Այդպես է Վաշինգթոնի վարչակազմը մեկնաբանել Մադրիդի կողմից «Էպիկական կատաղություն» գործողությանը մասնակցող ամերիկյան ռազմական ինքնաթիռների համար օդային տարածքի փակումը:
«Միացյալ Նահանգների զինված ուժերը հասնում կամ գերազանցում են «էպիկական կատաղություն» գործողության շրջանակներում դրված բոլոր նպատակները և Իսպանիայի կամ որևէ այլ մեկի օգնության կարիքը չունեն, - Newsweek ամսագրին ասել է Սպիտակ տան ներկայացուցիչը:
Ավելի վաղ Իսպանիայի պաշտպանության նախարար Մարգարիտա Ռոբլեսը հայտարարել էր, որ Մադրիդն արդեն արգելել է թագավորության տարածքում տեղակայված Ռոտա (Կադիս) և Մորոն դե լա Ֆրոնտերա (Սևիլիայի) բազաների օգտագործումը կործանիչների և լիցքավորող ինքնաթիռների կողմից, որոնք մասնակցում են Իրանի դեմ ագրեսիային, և նույն սկզբունքը կիրառում է իր օդային տարածքի նկատմամբ:

Белый дом: США не нуждаются в помощи Испании в операции против Ирана
Белый дом утверждает, что США не нужна помощь в операции против Ирана со стороны Испании или любого другого государства. Так в вашингтонской администрации прокомментировали закрытие Мадридом воздушного пространства для американских военных самолетов, участвующих в операции "Эпическая ярость".
"Вооруженные силы Соединенных Штатов достигают и перевыполняют все поставленные цели в рамках операции "Эпическая ярость" и не нуждаются в помощи Испании или кого-либо еще", - заявил представитель Белого дома журналу Newsweek.
Ранее министр обороны Испании Маргарита Роблес заявила, что Мадрид уже запретил использование размещенных на территории королевства военных баз Рота (провинция Кадис) и Морон-де-ла-Фронтера (провинция Севилья) истребителями и самолетами-заправщиками, участвующими в агрессии против Ирана, и применяет тот же принцип к своему воздушному пространству. Власти Испании неоднократно выступали против военной операции США и Израиля.