«ԱՄՆ-ն տարածքային զիջումները համարում է պատերազմն ավարտելու միակ ճանապարհ»․ Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և նրա թիմը, ձգտելով ավարտել պատերազմը, կարող են ճնշում գործադրել Ուկրաինայի վրա՝ տարածքային զիջումների հասնելու նպատակով։ Այս մասին նա ասել է Axios-ին տված հարցազրույցում։
Զելենսկին մտահոգություն է հայտնել, որ Իրանի հետ պատերազմի ավարտից հետո Թրամփի վարչակազմը կվերսկսի ճնշումը Ուկրաինայի վրա, որպեսզի վերջինս համաձայնի տարածքային զիջումների՝ պատերազմն ավարտելու նպատակով:
«Նրանք ցանկանում են ավարտել պատերազմը։ Իմ մտահոգությունն է այն, որ նրանք տեսնում են դա անելու միայն մեկ ճանապարհ։ Վստահ եմ, որ նախագահ Թրամփը և նրա թիմը ցանկանում են ավարտել պատերազմը։ Բայց ինչո՞ւ պետք է մենք վճարենք դրա համար։ Մենք ագրեսորներ չենք», - նշել է Զելենսկին։
Նա կարծում է, որ ԱՄՆ-ն Կրեմլի ղեկավար Վլադիմիր Պուտինին կանգնեցնելու այլ տարբերակ չի տեսնում, քան «մեր տարածքից ուկրաինական զորքերի դուրսբերումը»:
«Իմ մտահոգությունն այն է, որ ոչ ոք իրականում չի գնահատում նման որոշման վտանգը մեր անվտանգության համար», - հավելել է Զելենսկին:

Зеленский: США видят единственный способ завершить войну – территориальные уступки
Президент Владимир Зеленский заявил, что его американский визави Дональд Трамп и его команда, стремясь положить конец войне, могут оказывать давление на Украину с целью добиться территориальных уступок и потребовать вывода украинских войск со своих территорий.
Об этом он сказал в интервью Axios, пишет "Европейская правда".
Зеленский выразил обеспокоенность тем, что после окончания войны с Ираном администрация Трампа возобновит давление на Украину, чтобы та согласилась на территориальные уступки с целью прекращения войны.
"Они хотят закончить войну. Меня беспокоит то, что они видят только один способ это сделать. Я уверен, что президент Трамп и его команда хотят закончить войну. Но почему мы должны за это платить? Мы не являемся агрессорами", – подчеркнул украинский президент.
Он считает, что США не видят другого способа остановить главу Кремля Владимира Путина, кроме "вывода украинских войск с нашей территории".
"Меня беспокоит то, что никто на самом деле не оценивает опасность такого решения для нашей безопасности", – добавил Зеленский.