Բժիշկները հիվանդի աչքից հեռացրել են 20 սանտիմետրանոց որդ
Չեբոքսարիի Սվյատոսլավ Ֆյոդորովի անվան աչքի միկրովիրաբուժության կենտրոնի ակնաբույժները հիվանդի աչքից հեռացրել են մոտավորապես 20 սանտիմետր երկարությամբ կենդանի որդ։ Այս մասին հայտնել է Չուվաշիայի առողջապահության նախարարությունը։
Ուլյանովսկի մարզի 52-ամյա բնակիչը դիմել է բժշկական օգնության։ Նա գանգատվել է վերին կոպի տակ գոյացած գոյացությունից, որը նա նկարագրել է որպես «ուռուցք»։ Բժիշկները հայտնաբերել են հստակ սահմանագծով զանգված՝ լոբու չափ։ Այն չի ցավացել, ինչը լրացուցիչ կասկածներ է առաջացրել։
Ախտորոշիչ պունկցիայի ժամանակ բժիշկները պատռել են պարկուճը։ Այդ պահին վերքից դուրս է եկել մակաբույծի մի մասը։ Դրանից հետո մասնագետները որոշել են հեռացնել որդը։ Բժիշկը զգուշորեն բռնել է տեսանելի հատվածն աքցանով և աչքից հեռացրել կենդանի կլոր որդը։ Բժիշկները պարզաբանել են, որ հիվանդի մոտ ախտորոշվել է դիրոֆիլարիոզ։ Մակաբույծը մոտ մեկ տարի զարգացել է նրա կոպի մաշկի տակ։ Հիվանդի խոսքով՝ ամռանը՝ տանիքի վրա աշխատելիս, աչքի մոտ մոծակի խայթոց է զգացել։ Ավելի ուշ տեղում բիծ է առաջացել, որը աստիճանաբար մեծացել է։
Բժիշկները նշում են, որ դիրոֆիլարիոզը վտանգավոր է մակաբույծի՝ մարմնով մեկ տեղաշարժվելու ունակության պատճառով։ Առանց բուժման այն կարող է ներթափանցել այլ հյուսվածքներ և օրգաններ, այդ թվում՝ ուղեղ։
Վիրահատությունից հետո հիվանդին նշանակվել է հակաբորբոքային և հակամակաբուծային թերապիա։ Մասնագետները նաև նշել են նմանատիպ դեպքերի աճ Կենտրոնական Ռուսաստանում։ Նրանք դա բացատրում են մոծակների ընդլայնվող շրջանակով, որոնք տեղափոխում են մակաբույծի թրթուրները։
Բժիշկները խորհուրդ են տալիս դիմել բժշկի, եթե միջատների խայթոցներից հետո դեմքին կամ կոպերին շարժական ուռուցքներ են առաջանում։

В Чебоксарах врачи извлекли из глаза пациента 20-сантиметрового червя
Офтальмологи центра микрохирургии глаза имени академика Святослава Фёдорова в Чебоксарах извлекли из глаза пациента живого червя длиной около 20 сантиметров. Об этом сообщили в министерстве здравоохранения Чувашии.
За медицинской помощью обратился 52-летний житель Ульяновской области. Мужчина жаловался на уплотнение под верхним веком, которое он описывал как «шишку». Врачи обнаружили образование с чёткими границами размером с фасоль. Оно не вызывало боли, что вызвало дополнительные подозрения у специалистов.
При проведении диагностического накола медики нарушили целостность капсулы. В этот момент из раны показалась часть паразита. После этого специалисты приняли решение об извлечении. Врач аккуратно захватила видимый фрагмент пинцетом и извлекла из глаза живого круглого червя. Медики уточнили, что у пациента диагностировали дирофиляриоз. Паразит развивался под кожей века около года. По словам пациента, летом он почувствовал укус комара в область глаза во время работы на крыше. Позже на этом месте появилось пятно, которое постепенно увеличивалось.
Врачи отмечают, что дирофиляриоз представляет опасность из-за способности паразита перемещаться по организму. Без лечения он может проникать в другие ткани и органы, включая головной мозг.
После операции пациенту назначили противовоспалительную и противопаразитарную терапию. Специалисты также указали на рост числа подобных случаев в регионах средней полосы России. Они связывают это с расширением ареала комаров, которые переносят личинки паразитов.
Медики рекомендуют обращаться к врачу при появлении подвижных уплотнений на лице или веках после укусов насекомых.