Եվրոհանձնաժողովը հաստատել է 1,5 մլրդ եվրոյի ծրագիրը՝ ԵՄ-ի և Ուկրաինայի պաշտպանության ամրապնդման համար
Երկուշաբթի, 30 մարտի, 2026 թ., 16:18
Եվրոպական հանձնաժողովը հաստատել է 1,5 մլրդ եվրոյի աշխատանքային ծրագիր՝ եվրոպական և ուկրաինական պաշտպանական արդյունաբերությանն աջակցելու համար, ասվում է Եվրոհանձնաժողովի կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ ավելի քան 700 մլն եվրոն կուղղվի առանցքային պաշտպանական արտադրանքի արտադրության ավելացմանը, ներառյալ ԱԹՍ-ների դեմ պայքարի համակարգերը, հրթիռներն ու զինամթերքը, որոնցից 260 մլն եվրոն կուղղվի անմիջապես Ուկրաինային՝ նրա պաշտպանական արդյունաբերության վերականգնմանն ու արդիականացմանը և արտադրության ընդլայնմանը: Եվս 325 մլն եվրո կհատկացվի Ուկրաինայի և Նորվեգիայի մասնակցությամբ ԵՄ երկրների համատեղ պաշտպանական նախագծերին:
Բացի այդ, 240 միլիոն եվրո կհատկացվի համատեղ սպառազինության գնման համար: Եվս 100 միլիոն եվրո կտրամադրվի պաշտպանական ստարտափներին և փոքր ընկերություններին, իսկ 35,3 միլիոն եվրոն կօգտագործվի ռազմական նորարարությունների զարգացման և ուկրաինական ու եվրոպական ձեռնարկություններին աջակցելու համար:

ЕК утвердила программу на €1,5 млрд для укрепления обороны ЕС и Украины
Еврокомиссия утвердила рабочую программу на 1,5 миллиарда евро для поддержки европейской и украинской оборонной промышленности, говорится в опубликованном заявлении на сайте ЕК.
"Европейская комиссия сегодня утвердила рабочую программу объемом 1,5 миллиарда евро в рамках Европейской программы оборонной промышленности (EDIP), направленную на укрепление и модернизацию оборонной промышленности Европы, увеличение производственных мощностей, а также обеспечение технологического развития и устойчивости", - сказано в документе.
Уточняется, что более 700 миллионов евро пойдут на увеличение производства ключевой оборонной продукции, включая системы борьбы с дронами, ракеты и боеприпасы, из которых 260 миллионов евро пойдут напрямую Украине - на восстановление и модернизацию её оборонной промышленности и расширение производства. Еще 325 миллионов евро выделят на совместные оборонные проекты стран ЕС с участием Украины и Норвегии.
Кроме того, 240 миллионов евро направят на совместные закупки вооружений - систем ПВО и ПРО, средств борьбы с беспилотниками, а также наземных и морских систем. Еще 100 миллионов евро получат оборонные стартапы и малые компании, а 35,3 миллиона евро, также с участием Украины, пойдут на развитие военных инноваций и поддержку украинских и европейских предприятий.