Իտալիան կանչել է Իսրայելի դեսպանին՝ կաթոլիկ հոգևորականների մուտքը Երուսաղեմի Սուրբ Գերեզմանի տաճար արգելելուց հետո
![]() Իտալիայի ԱԳՆ-ն կանչել է Իսրայելի դեսպանին՝ կաթոլիկ հոգևորականների մուտքը Երուսաղեմի Սուրբ Գերեզմանի տաճար արգելելուց հետո։ Այս մասին հայտարարել է Իտալիայի արտաքին գործերի նախարար Անտոնիո Տայանին։ «Ես հրամայել եմ վաղը [երկուշաբթի] կանչել Իսրայելի դեսպանին Արտաքին գործերի նախարարություն՝ կարդինալ Պիցաբալային Ծաղկազարդի օրը (պտարագ) մատուցել արգելելու որոշման վերաբերյալ բացատրություն տալու համար»,- գրել է նա էլեկտրոնային նամակում։ Տայանին պատրիարքի մերժումն անընդունելի է անվանել։ Մարտի 29-ին Իսրայելի ոստիկանությունը մերժել է Երուսաղեմի լատինական պատրիարք, կարդինալ Պիերբատիստա Պիցաբալային և Սուրբ Երկրի պահապան, հայր Ֆրանչեսկո Իելպոյին մուտք գործել Սուրբ Գերեզմանի տաճար։ Նրանց համատեղ հայտարարության մեջ նշվում է, որ սա «դարերի ընթացքում» առաջին նման միջադեպն է։ Հռոմեական կաթոլիկ եկեղեցին այս տարի Ծաղկազարդը նշում է ապրիլի 5-ին։ Այն նշվում է Զատիկից մեկ շաբաթ առաջ։ |

Посла Израиля вызвали в МИД Италии из-за закрытия входа в храм Гроба Господня
МИД Италии вызвал израильского посла в стране после отказа пропустить католических церковнослужителей в храм Гроба Господня в Иерусалиме. Об этом сообщил министр иностранных дел Италии Антонио Таяни.
«Я поручил вызвать посла Израиля в МИД завтра [в понедельник] для разъяснения решения о запрете кардиналу Пиццабалле отслужить [мессу на] Вербное воскресенье», – написал он в X.
Таяни назвал недопуск патриарха недопустимым.
29 марта израильская полиция не пустила латинского патриарха Иерусалима кардинала Пьербатисте Пиццабалле и хранителя Святой земли отца Франческо Иельпо в храм Гроба Господня. В их совместном заявлении указывалось, что это первый подобный случай «за столетия».
Вербное (Пальмовое) воскресенье Римско-католическая церковь в этом году празднует 5 апреля. Оно отмечается за неделю до Пасхи.