Ռուսաստանը մեկ օրում Ուկրաինայի արևմուտք է ուղարկել 948 ԱԹՍ. զոհերի թվում կան երեխաներ
Մարտի 24-ի երեկոյան Ռուսաստանը ևս մեկ զանգվածային հարձակում է սկսել՝ հարյուրավոր անօդաչու թռչող սարքեր արձակելով Ուկրաինայի արևմտյան շրջանների՝ Լվովի, Իվանո-Ֆրանկովսկի և Վիննիցայի դեմ։
Ըստ Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերի՝ հարձակման ընթացքում արձակվել է ընդհանուր առմամբ 556 անօդաչու թռչող սարք։ Գրանցվել է տասնհինգ հարված, և ոչնչացվել է 541 անօդաչու թռչող սարք։
Լվովի քաղաքապետ Անդրեյ Սադովիի խոսքով՝ Լվովի մարզում հարձակման հետևանքով վիրավորվել է 22 մարդ, զոհերի թիվը գերազանցել է 22-ը։
Վնասվել է ազգային նշանակության ճարտարապետական ​​հուշարձան՝ Բերնարդինյան վանական համալիրը։ Այն Լվովի պատմական կենտրոնի համալիրի մաս է կազմում, որը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում է։ Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Անդրեյ Սիբիհան կոչ է արել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Խալեդ ալ-Անանիին «անհապաղ և վճռականորեն արձագանքել այս հանցագործությանը»։
Հարձակման է ենթարկվել նաև Իվանո-Ֆրանկովսկի շրջանը։ Ըստ տարածաշրջանային ռազմական վարչակազմի ղեկավար Սվիտլանա Օնիշչուկի՝ Իվանո-Ֆրանկովսկի կենտրոնում զոհվել է 2 մարդ։ Քաղաքապետ Ռուսլան Մարցինկիվը պարզաբանել է, որ հարձակման հետևանքով զոհվել է Ազգային գվարդիայի զինծառայող և նրա նորածին դուստրը։ Վիրավորվել է ևս չորս մարդ, այդ թվում՝ 6-ամյա աղջիկ։ Վնասվել է մոտ 10 բնակելի շենք։
Վիննիցայի մարզը նույնպես ենթարկվել է հարձակման, որի հետևանքով զոհվել է 1 և վիրավորվել 13 մարդ, ըստ մարզային վարչակազմի։
Ընդամենը մեկ օրվա ընթացքում ռուսական զորքերը արձակել են 948 անօդաչու թռչող սարք։ «Երեքշաբթի՝ մարտի 24-ին, Ռուսաստանը իրականացրել է Ուկրաինայի վրա ամենամեծ հարձակումներից մեկը՝ օգտագործելով հարձակողական անօդաչու թռչող սարքեր», - հայտարարել է Ուկրաինայի զինված ուժերը։
Նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին իր Telegram ալիքում գրել է, որ օրվա ընթացքում զանգվածային հարձակմանը մասնակցել է տարբեր տեսակի ավելի քան 550 անօդաչու թռչող սարք։ Ուկրաինայի նախագահի խոսքով՝ անօդաչու թռչող սարքերի մեծ մասը խփվել է, սակայն որոշները խփվել են Լվովում, Իվանո-Ֆրանկովսկում, Տերնոպոլի, Վիննիցայում, Ժիտոմիրում, ինչպես նաև Խմելնիցկիի, Ռովնոյի, Խարկովի և Դնեպրոպետրովսկի մարզերում։ «Այս պահի դրությամբ արձանագրվել է ավելի քան 40 զոհ, այդ թվում՝ 5 երեխա», - ասել է Զելենսկին։
«Ռուսների հիմնական թիրախը էներգետիկ ոլորտն է. նրանք շարունակում են իրենց գործողությունները՝ խաթարելու Ուկրաինան և մեր էներգետիկ համակարգը։ Դժբախտաբար, հարվածներ են հասցվում սովորական տներին. մեր քաղաքների կենտրոնները, այդ թվում՝ Լվովի պատմական կենտրոնը, ենթարկվել են հարձակման։ Լվովի Սուրբ Անդրեաս եկեղեցու շենքերում հրդեհ է բռնկվել», - գրել է Ուկրաինայի նախագահը, հավելելով, որ վնասվել է նաև Իվանո-Ֆրանկովսկի ծննդատունը։ «Այս հարձակման մասշտաբները հստակ ցույց են տալիս, որ Ռուսաստանը մտադրություն չունի իրականում ավարտելու այս պատերազմը», - եզրափակել է Զելենսկին։

Всего за сутки российские войска запустили 948 беспилотников, среди жертв-дети
Вечером 24 марта Россия предприняла очередную массированную атаку, запустив сотни беспилотников по западным областям Украины — Львовской, Ивано-Франковской, Винницкой.
В ходе атаки было выпущено 556 дронов, сообщили в Воздушных силах ВСУ. Зафиксировано 15 случаев попадания, 541 беспилотник был уничтожен.
Во Львовской области в результате атаки пострадали 22 человека, сообщил мэр Львова Андрей Садовой, число пострадавших больше — 22.
Повреждения получил памятник архитектуры национального значения — ансамбль Бернардинского монастыря. Он относится к ансамблю исторического центра Львова, внесенного в список Всемирного наследия ЮНЕСКО. Глава МИД Украины Андрей Сибига призвал генерального директора ЮНЕСКО Халеда аль-Анани «немедленно и самым решительным образом отреагировать на это преступление».
Также атакована Ивано-Франковская область. В центре города Ивано-Франковск двое человек погибли, сообщила глава областной военной администрации Светлана Онищук. Мэр Руслан Марцинкив уточнил, что жертвами атаки стали нацгвардеец и его новорожденная дочь. Еще четыре человека пострадали, в их числе шестилетняя девочка. Повреждено около 10 жилых домов.
Кроме того, под атакой оказалась Винницкая область — там один погибший и 13 пострадавших, сообщили в областной администрации.
Всего за сутки российские войска запустили 948 беспилотников. «Во вторник 24 марта Россия осуществляет одну из самых массированных атак на Украину ударными беспилотниками», — заявили ВСУ.
В массированной дневной атаке участвовали более 550 дронов различных типов, написал в своем телеграм-канале президент Владимир Зеленский. По словам президента Украины, большую часть беспилотников удалось сбить, но при этом есть попадания — во Львове, Ивано-Франковске, Тернополе, Виннице, Житомире, а также в Хмельницкой, Ровенской, Харьковской и Днепропетровской областях. «По состоянию на данный момент известно о более чем 40 пострадавших, и среди них — пятеро детей. Всем оказывается необходимая помощь», — сообщил Зеленский.
«Среди мишеней у россиян энергетика — основное, они продолжают свою операцию, чтобы сломать Украину и нашу энергосистему. К сожалению, есть попадания в обычные дома — атакованы центры наших городов, исторический центр Львова. Был пожар в зданиях церкви Святого Андрея во Львове», — написал президент Украины, добавив, что в Ивано-Франковске также поврежден роддом. «Масштаб этой атаки свидетельствует очень ясно, что в России нет намерения реально заканчивать эту войну», — заключил Зеленский.