Սանկտ Պետերբուրգում ինտերնետ մատակարարը տուգանվել է YouTube անվճար մուտք թույլատրելու համար
Սանկտ Պետերբուրգում ինտերնետ մատակարարը տուգանվել է իր հաճախորդներին YouTube ազատ մուտք գործելու հնարավորություն տալու համար՝ շրջանցելով արգելափակման համակարգերը: Դատարանը «Տինկո» ՍՊԸ-ին տուգանել է 250,000 ռուբլով: Այս հոդվածով նախատեսված տուգանքը կազմում է 500,000-ից մինչև 1 միլիոն ռուբլի, սակայն դատարանը հնարավոր է համարել գումարը նվազեցնել «նվազագույն սահմանից ցածր»:
Գործի նյութերի համաձայն՝ 2025 թվականի դեկտեմբերին Կապի ցանցի մոնիթորինգի և վերահսկողության կենտրոնը արձանագրել է, որ մատակարարը, չնայած սպառնալիքներին հակազդելու տեխնիկական միջոցներ և «Ագենտ աուդիտոր» մոդուլ տեղադրելուն, դեռևս լիովին հասանելի է պահում YouTube-ը:
Ռուսաստանում YouTube-ի դանդաղումը սկսվել է 2024 թվականի ամռանը: Սկզբում «Ռոսկոմնադզորը» սա բացատրում էր Google-ի կողմից «տեխնիկական խնդիրներով», սակայն այն ժամանակ Պետդումայի պատգամավոր Ալեքսանդր Խինշտեյնը հետագայում խոստովանել է, որ սահմանափակումները նախաձեռնել են իշխանությունները: Ռուսաստանի պետական ​​հեռուստատեսության և ռադիոհեռարձակման գործակալությունը՝ «Ռոսկոմնադզորը», իր գործողությունները բացատրել է տեսանյութերի հոսթինգի կայքի կողմից Ռուսաստանի նկատմամբ «անհարգալից վերաբերմունքով» և «ռուսական օրենսդրության խախտմամբ»: Մասնավորապես, գործակալությունը մեղադրել է YouTube-ին ավելի քան 200 ռուսական քարոզչական ալիքներ արգելափակելու մեջ։
2025 թվականի դեկտեմբեր ամսվա դրությամբ խոշորագույն բջջային օպերատորները գործնականում անհնար էին դարձրել YouTube-ում տեսանյութեր դիտելը: Չնայած դրան, հարթակը 2025 թվականին մնում էր առաջատարը Ռուսաստանի ազդեցիկ մարքեթինգի շուկայում. գովազդատուները YouTube-ում ծախսել են 27,6 միլիարդ ռուբլի ընդհանուր շուկայից:

Петербургского провайдера оштрафовали за свободный доступ к YouTube
В Петербурге оштрафовали интернет-провайдера за то, что его клиенты могли свободно пользоваться YouTube в обход системы блокировок. Мировой суд назначил компании ООО «Тинко» штраф в размере 250 тыс. рублей по статье о неисполнении обязанностей по пропуску трафика через технические средства противодействия угрозам (ТСПУ), сообщила глава объединенной пресс-службы судов города Дарья Лебедева. Санкция статьи предусматривает наказание от 500 тыс. до 1 млн рублей, однако суд счел возможным снизить сумму «ниже низшего предела».
Согласно материалам дела, в декабре 2025 года Центр мониторинга и управления сетью связи зафиксировал, что у провайдера, несмотря на установленные ТСПУ и модуль «Агент Ревизор», был полностью доступен видеохостинг YouTube. Трафик проходил в обход системы, тогда как закон требует фильтрации через специальное оборудование, которое Роскомнадзор устанавливает на сетях операторов связи. Это первый подобный случай в Петербурге, отмечает «Ротонда» со ссылкой на данные суда.
Замедление YouTube в России началось летом 2024 года. Изначально Роскомнадзор объяснял это «техническими проблемами» на стороне Google, однако позже Александр Хинштейн, являвшийся в то время депутатом Госдумы, признал, что ограничения были инициированы властями. РКН связывал свои действия с «неуважением» видеохостинга к России и «нарушением российского законодательства». В частности, ведомство обвинило YouTube в блокировке более 200 российских пропагандистских каналов.
К декабрю 2025 года крупнейшие мобильные операторы фактически сделали невозможным просмотр видео на YouTube. Несмотря на это, в 2025 году площадка оставалась лидером российского рынка инфлюенс-маркетинга: рекламодатели потратили на YouTube 27,6 млрд рублей из 57–60 млрд рублей всего рынка, отмечает РБК.