Մեծ Բրիտանիան Բահրեյնում կտեղակայի հակաօդային հրթիռային համակարգեր
Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Ջոն Հիլին հայտարարել է, որ Մեծ Բրիտանիան Բահրեյնում և Քուվեյթում տեղակայելու է հակաօդային հրթիռային համակարգեր։
«Մենք շուտով Բահրեյնում կտեղակայենք թեթև հակաօդային հրթիռային համակարգեր և կանցկացնենք վարժանքներ։ Մենք նաև Քուվեյթում կտեղակայենք Rapid Sentry հակաօդային համակարգեր», - բրիտանական խորհրդարանում ասել է Հիլին։
Նա նշել է, որ Rapid Sentry-ն ցամաքային տեղակայման հակաօդային հրթիռային համակարգ է, «որն արդեն իսկ ապացուցել է իր բարձր արդյունավետությունը» անօդաչու թռչող սարքերի ոչնչացման գործում, այդ թվում՝ Հորմուզի նեղուցում։

Британия разместит зенитно-ракетные установки в Бахрейне, заявил Хили
Великобритания разместит в Бахрейне и Кувейте зенитно-ракетные установки, заявил британский министр обороны Джон Хили.
"Мы вскоре разместим легкие зенитно-ракетные установки в Бахрейне и предоставим соответствующее обучение. Мы также развернем системы (для борьбы с беспилотниками - ред.) Rapid Sentry в Кувейте", - сказал Хили в британском парламенте.
Он отметил, что Rapid Sentry является наземным зенитно-ракетным комплексом, "который уже доказал свою высокую эффективность" в уничтожении дронов, в том числе в Ормузском проливе.