Իրանը սպառնացել է ականապատել Պարսից ծոցի ծովային ուղիները
Թեհրանը կականապի Պարսից ծոցի բոլոր ծովային ուղիները՝ երկրի ափերի կամ կղզիների վրա հարձակման դեպքում, հայտարարել է Իրանի պաշտպանության խորհուրդը։
«Թշնամու կողմից Իրանի ափերի կամ կղզիների յուրացման ցանկացած փորձ կհանգեցնի Պարսից ծոցի և ափամերձ տարածքների բոլոր ծովային ուղիների ու հաղորդակցության գծերի ականապատմանը տարբեր տեսակի ծովային ականներով, այդ թվում՝ ափից տեղադրվող լողացող ականներով», - հայտարարությունը մեջբերում է Fars-ը։
Նաև նշվում է, որ ցանկացած երկիր, որը թշնամաբար չէ տրամադրված Իրանի նկատմամբ, կարող է անցնել Հորմուզի նեղուցը՝ համագործակցելով Թեհրանի հետ։

Иран пригрозил заминировать морские пути в Персидском заливе
Тегеран заминирует все морские пути в Персидском заливе в случае атаки на побережье страны или острова, заявил Совет обороны Ирана.
"Любая попытка противника посягнуть на иранские побережья или острова приведет к тому, что все морские пути и линии сообщения в Персидском заливе и вдоль побережья будут заминированы различными видами морских мин, включая плавающие мины, которые могут быть установлены с берега", - приводит фрагмент заявления агентство Fars.
Там также отметили, что любые страны, не являющиеся враждебными Ирану, могут пройти Ормузский пролив при координации с Тегераном.