Թրամփը ցանկանում է «ղեկավարել» Կուբան, քանի դեռ կղզին հոսնքազրկված է
Մարտի 16-ին Կուբայի ազգային էլեկտրաէներգիայի ցանցը լիովին խաափանվել է։ Կղզու բոլոր 10 միլիոն բնակիչները մնացել են առանց էլեկտրաէներգիայի։ Կուբայի UNE էներգետիկ ընկերությունը հայտնել է, որ էլեկտրաէներգիան մասամբ վերականգնվել է բոլոր նահանգներում 29 ժամվա ընթացքում։ Լրիվ անջատման պատճառով տեղի բնակիչները ստիպված են եփել բաց կրակի վրա։ Տասնյակ հազարավոր մարդիկ, այդ թվում՝ երեխաներ, սպասում են վիրահատությունների, որոնք հնարավոր չէ կատարել նման պայմաններում։
Խափանումը պայմանավորված է վառելիքի լուրջ պակասով։ ԱՄՆ-ն կղզու վրա նավթային շրջափակում է սահմանել դեռևս հունվարին՝ Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի գերեվարումից անմիջապես հետո։ Դրանից առաջ Վենեսուելան Կուբայի նավթի հիմնական մատակարարն էր։ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը փաստացի փակել է այս գիծը՝ Կուբայի կառավարությանն անվանելով «անսովոր սպառնալիք» և խոստանալով 100% մաքսատուրք սահմանել ցանկացած երկրի համար, որը կհամարձակվի վառելիք մատակարարել կղզուն։ Կուբա են ուղևորվում երկու ռուսական տանկեր, որոնք տեղափոխում են հում նավթ։ «Անատոլի Կոլոդկին» նավը, որը տեղափոխում է մոտ 730,000 բարել ուրալյան նավթ, կժամանի մարտի վերջին։ Սա Ռուսաստանից ուղարկված երկրորդ նավն է։ Այնուամենայնիվ, փորձագետները ընդգծում են, որ այս հում նավթը դեռ պետք է վերամշակվի, և այդ գործընթացը կտևի 20-30 օր։

Трамп хочет «возглавить» Кубу, пока остров обесточен: о чем спорят Гавана и Вашингтон
16 марта национальная энергосистема Кубы полностью вышла из строя. Без света остались все 10 миллионов жителей острова. Кубинская энергокомпания UNE сообщила, что за 29 часов подачу электричества удалось частично восстановить во всех провинциях. Из-за тотального блэкаута местные жители вынуждены готовить еду на костре. Десятки тысяч человек, включая детей, ожидают хирургических операций, которые не могут быть проведены в таких условиях.
Причина коллапса — острейший дефицит топлива. США ввели нефтяную блокаду острова еще в январе, сразу после захвата президента Венесуэлы Николаса Мадуро. До этого Венесуэла была основным поставщиком нефти на Кубу. Президент США Дональд Трамп фактически перекрыл этот канал, назвав кубинское правительство «чрезвычайной угрозой» и пообещав ввести стопроцентные пошлины против любой страны, которая посмеет поставлять топливо на остров. В сторону Кубы движется два российских танкера с сырой нефтью. «Анатолий Колодкин» с примерно 730 тысячами баррелей Urals должен прибыть к концу марта. Это уже второе судно, отправленное из России. Однако, как подчеркивают эксперты, это сырая нефть, которую еще предстоит переработать. Этот процесс займет 20−30 дней.