ՌԴ-ում դատարանը ցմահ ազատազրկման է դատապարտել Crocus City Hall-ում ահաբեկչություն իրականացրած անձանց
Հինգշաբթի, 12 մարտի, 2026 թ., 14:58
Ռուսաստանում ռազմական դատարանը Crocus City Hall համերգասրահում ահաբեկչությունն անմիջականորեն իրականացրած չորս անձի դատապարտել է ցմահ ազատազրկման, հայտնում է Интерфакс-ը։ Դատարանը նաև նրանց տուգանքներ է նշանակել՝ յուրաքանչյուրին 990 հազար ռուբլու չափով։ Նրանք պատիժը կրելու են հատուկ ռեժիմի ուղղիչ գաղութում։
Բացի այդ, դատարանը ցմահ ազատազրկման է դատապարտել ահաբեկչության գործով ևս 11 մեղադրյալների, որոնց քննությունը համարում է ահաբեկչությունն իրականացնողների հանցակիցներ, հաղորդում է РИА Новости-ին։
Եվս չորս մեղադրյալներ դատապարտվել են 19 տարի 11 ամսից մինչև 22.5 տարի ազատազրկման։
Նշենք, որ ահաբեկչությունը տեղի է ունեցել 2024 թվականի մարտի 22-ին։ Ահաբեկիչները ներխուժել են համալիր համերգ առաջ և կրակ բացել հանդիսատեսի և աշխատակիցների վրա, այնուհետև հրդեհել համերգասրահը։ Արդյունքում 150 մարդ զոհվել է։ Կատարվածի պատասխանատվությունը ստանձնել էր «Իսլամական պետության» Աֆղանստանում գործող «Վիլայաթ Խորասան» խմբավորումը։

Суд приговорил к пожизненному заключению исполнителей теракта в Crocus City Hall
Второй Западный окружной военный суд приговорил к пожизненному лишению свободы четверых исполнителей теракта в «Крокус Сити Холле», сообщает «Интерфакс».
Также суд назначил им штрафы в размере 990 тысяч рублей каждому. Отбывать наказание они будут в колонии особого режима.
Кроме того, суд приговорил к пожизненному заключению еще 11 фигурантов дела о теракте, которых следствие считает пособниками исполнителей, передает РИА Новости.
Еще четырем фигурантам назначили сроки от 19 лет 11 месяцев до 22,5 лет лишения свободы.
Теракт в «Крокус Сити Холле» произошел 22 марта 2024 года. Террористы ворвались в комплекс в тот момент, когда там должен был пройти концерт группы «Пикник». Они открыли огонь по зрителям и сотрудникам «Крокуса», а затем подожгли концертный зал. В результате погибли150 человек.
Ответственность за теракт взяла на себя группировка «Вилаят Хорасан» — крыло «Исламского государства» в Афганистане.