«Իրանն անվտանգության նկատառումներից ելնելով հետաձգել է Խամենեիի իրավահաջորդի նշանակումը»․ #NYT
Իրանը հետաձգել է սպանված գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիի իրավահաջորդի նշանակումը՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով, հաղորդում է The New York Times-ը՝ հղում կատարելով իրանցի պաշտոնյաներին։
Լրատվամիջոցի աղբյուրների տվյալներով՝ երբ հայտնի է դարձել, որ Իրանի գերագույն առաջնորդի պաշտոնի գլխավոր հավակնորդը այաթոլլա Խամենեիի որդին է՝ Մոջթաբան, նրա անվտանգության հետ կապված մտավախություններն ուժգնացել են:
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Իրանի կողմից նշանակված ցանկացած առաջնորդ «կլինի ոչնչացման թիրախ»։
Իր հերթին, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Խամենեիի որդու՝ Մոջթաբայի թեկնածությունն անվանել էր անընդունելի։

Иран отложил объявление преемника Хаменеи из соображений безопасности
Иран отложил назначение преемника убитого верховного лидера аятоллы Али Хаменеи из соображений безопасности, сообщает The New York Times со ссылкой на двух иранских чиновников.
По данным источников издания, после того как стало известно, что главным претендентом на место верховного лидера Ирана является сын аятоллы Хаменеи - Моджтаба, опасения по поводу его безопасности усилились.
Министр обороны Израиля Исраэль Кац заявил в среду, что любой лидер, назначенный Ираном на смену Хаменеи, "будет целью на уничтожение".