Իսրայելի հարվածների հետևանքով Լիբանանում զոհվել է ավելի քան 100 մարդ
Մարտի 2-5-ը Լիբանանի վրա Իսրայելի կողմից իրականացված հարվածների հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 102-ի, 638-ը վիրավորվել է, հաղորդում է «Ալ Ջազիրա»-ն՝ հղում անելով երկրի առողջապահության նախարարությանը։
Լիբանանի վրա Իսրայելի հարձակումներն սկսվել են, երբ Իրանի կողմից աջակցվող «Հեզբոլլահը» 2026 թվականի մարտի 2-ին սկսել է ռմբակոծել Իսրայելի հյուսիսային քաղաքները։
Լիբանանի վարչապետ Նավաֆ Սալամը մարտի 5-ին հայտարարել է, որ երկրի իշխանությունները որոշել են արգելել Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) բոլոր ռազմական գործունեությունը Լիբանանի տարածքում։ Մարտի 2-ին Լիբանանի կառավարությունը նույնպես արգելել է «Հեզբոլլահի» զինված գործունեությունը։
Իսրայելի պաշտպանության բանակի շտաբի պետ Էյալ Զամիրը հայտարարել է, որ Իսրայելը կշարունակի իր ռազմական գործողությունները Լիբանանում մինչև «Հեզբոլլահի» լիակատար զինաթափումը։ Ավելի ուշ ԻՀՊԿ-ն իր Telegram ալիքով հայտնել է, որ Իսրայելի ռազմաօդային ուժերը սպանել են Իրանի ԻՀՊԿ լիբանանյան կորպուսի փոխհրամանատար Հասան Մահվադիին։ Նա վերահսկում էր «Հեզբոլլահի» գործունեությունը իրանական կողմում։

В результате ударов Израиля по Ливану погибли более 100 человек
Число жертв израильских ударов по Ливану в период со 2 по 5 марта возросло до 102 человек, 638 ранены. Об этом сообщает Al Jazeera со ссылкой на минздрав страны.
Атаки Израиля на Ливан начались после того, как «Хезболла» поддержала Иран и начала обстреливать северные израильские города 2 марта 2026 г.
Премьер-министр Ливана Наваф Салам 5 марта сообщал, что власти страны приняли решение запретить любую военную деятельность Корпуса стражей исламской революции (КСИР) на ливанской территории. 2 марта правительство Ливана также запретило вооруженную деятельность движения «Хезболла».
Начальник генштаба Армии обороны Еврейской Республики (ЦАХАЛ) Эяль Замир говорил, что Израиль будет продолжать военную операцию в Ливане до полного разоружения ливанской группировки «Хезболла». Позже ЦАХАЛ в Telegram-канале сообщила, что ВВС Израиля ликвидировали заместителя командира «Ливанского корпуса» КСИР Ирана Хасана Махвади. Он курировал деятельность «Хезболлы» со стороны Ирана.