Հորմուզի նեղուցում տանկերի ապահովագրությունը 12 անգամ աճել է
Բրիտանական Financial Times (FT)-ի տվյալներով՝ Հորմուզի նեղուցով անցնող նավերի ապահովագրության սակագները 12 անգամ աճել են։
Հրապարակման համաձայն՝ Պարսից ծոցն Օմանի ծոցի և այնուհետև Հնդկական օվկիանոսի հետ կապող ռազմավարական Հորմուզի նեղուցով անցնող նավերի ապահովագրության սակագինն այժմ հասնում է նավի արժեքի 3%-ի։ Մինչև ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Իրանին հարվածելը, սակագինը չէր գերազանցում նավի արժեքի 0,25%-ը։
Թերթը նշում է, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունները համաշխարհային շուկա էներգամատակարարումն ապահովելու համար լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկելու ծրագրերի մասին դեռևս չեն պարզաբանել իրավիճակը։ Մարտի 3-ին ամերիկացի առաջնորդը իր Truth Social էջում հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն ապահովագրելու է Պարսից ծոցի միջով ծովային առևտուրը։ «Սա հասանելի կլինի բոլոր նավագնացական ընկերությունների համար»,- այդ ժամանակ հայտարարել էր Թրամփը։
«Մենք բացարձակապես ոչինչ չունենք ասելու, բացի Truth Social-ում արված մեկ հայտարարությունից»։ «Արդյո՞ք սա, օրինակ, կվերաբերի եվրոպական տանկերով տեղափոխվող չինական նավթի բեռին։ Մենք չգիտենք»,- FT-ին ասել է McGill-ի ապահովագրական բրոքեր Դեյվիդ Սմիթը։
Ըստ շուկայի մասնակիցների՝ որոշ ապահովագրողներ չեղարկել են պոլիսները՝ ներկայիս ռիսկի մակարդակին ավելի բարձր գներով ապահովագրություն առաջարկելու համար։ Մյուսները հրաժարվել են ապահովագրել նեղուցով անցումը, որտեղ վերջին օրերին երթևեկությունը գործնականում դադարեցվել է։ Համեմատության համար, բարձր ռիսկի տարածաշրջաններում ստանդարտ ապահովագրության մակարդակը կազմում է նավի արժեքի 1%-ից մինչև 1,5%-ը։ Marsh-ի բրոքեր Դիլան Մորտիմերին հղում անելով՝ FT-ն հաղորդում է, որ ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի կամ Իսրայելի դրոշի ներքո նավարկող նավերի համար գները կարող են երեք անգամ ավելի բարձր լինել։
Իրանական նավատորմը լիակատար վերահսկողություն ունի Հորմուզի նեղուցի նկատմամբ, որով անցնում է համաշխարհային նավթի արտահանման մոտ մեկ հինգերորդը և Չինաստանի նավթի ներմուծման առնվազն մեկ երրորդը։

Страховые ставки для судов, проходящих через Ормузский пролив, увеличились в 12 раз
Страховые ставки для судов, проходящих через Ормузский пролив, увеличились в 12 раз, сообщает британская Financial Times (FT).
По данным издания, тариф на страхование судов, проходящих через стратегический Ормузский пролив, который соединяет Персидский залив с Оманским заливом и далее с Индийским океаном, сейчас достигает 3% от стоимости судна. До начала ударов США и Израиля по Ирану ставка не превышала 0,25% стоимости.
Газета отмечает, что заявления президента США Дональда Трампа о планах принять дополнительные меры для обеспечения поставок энергоносителей на мировой рынок пока не внесли ясности. 3 марта на своей странице в социальной сети Truth Social американский лидер сообщил, что США возьмут на себя страхование морской торговли через Персидский залив. «Это будет доступно всем судоходным компаниям», – заявил тогда Трамп.
«У нас нет совершенно ничего, кроме одного заявления в Truth Social. Будет ли это, например, распространяться на груз китайской нефти, которую перевозит европейский танкер? Мы не знаем», – сказал FT сотрудник страхового брокера McGill Дэвид Смит.
По информации игроков рынка, часть страховщиков отменила полисы, чтобы затем предложить покрытие по повышенным тарифам, более соответствующим текущему уровню рисков. Другие отказались страховать проход через пролив, где движение в последние дни практически остановилось. Для сравнения, обычный размер покрытия в высокорискованных регионах составляет от 1 до 1,5% стоимости судна. Со ссылкой на брокера компании Marsh Дилана Мортимера FT сообщает, что для судов под флагами США, Великобритании или Израиля ставки могут быть втрое выше этого уровня.
ВМС Ирана полностью контролируют Ормузский пролив, через который проходит около пятой части мирового экспорта нефти и не менее трети импорта нефти в Китай.