Թուրքիայում հերքել են ամերիկյան ռազմաբազայի վրա հարձակման մասին տեղեկությունները
Թուրքիայում հերքել են երկրում գտնվող ամերիկյան ռազմաբազայի վրա ենթադրյալ հարձակման մասին տեղեկությունները, նշելով, որ հանրապետությունում օտարերկրյա ռազմական բազաներ չկան։
«Որոշ սոցիալական ցանցերում շրջանառվող պնդումները, թե «Թուրքիայում ամերիկյան ռազմաբազան հարձակման է ենթարկվել», իրականությանը չեն համապատասխանում։ Թուրքիայում որևէ երկրի պատկանող ռազմական բազաներ չկան», - ասվում է Թուրքիայի նախագահահի աշխատակազմի հաղորդակցության վարչության ապատեղեկատվության դեմ պայքարի կենտրոնի հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Թուրքիայի օդային, ցամաքային և ծովային տարածքները, ինչպես նաև ռազմական կառույցները գտնվում են երկրի լիակատար վերահսկողության և ինքնիշխանության ներքո։
«Մեր երկրի վրա որևէ հարձակում չի եղել։ Թուրքիային տարածաշրջանային հակամարտությունների կողմ ներկայացնելուն ուղղված հրապարակումները ապատեղեկատվության ակնհայտ փորձ են», - նշվում է հայտարարության մեջ։

Администрация Эрдогана опровергла данные об атаке на военную базу США в Турции
Администрация президента Турции опровергла сообщения о якобы атаке на американскую военную базу в стране, заявив, что иностранных военных баз в республике нет.
"Утверждения, распространяемые в некоторых социальных сетях о том, что "в Турции была атакована американская военная база", не соответствуют действительности. В Турции нет военных баз, принадлежащих какой-либо стране", - говорится в заявлении Центра по борьбе с дезинформацией при Управлении по коммуникациям Администрации президента Турции.
В администрации подчеркнули, что воздушное, сухопутное и морское пространство, а также военные объекты Турции находятся под полным контролем и суверенитетом страны.
"Никакого нападения на нашу страну не было. Публикации, направленные на представление Турции как стороны региональных конфликтов, являются явной попыткой дезинформации", - отмечается в сообщении.
Власти добавили, что все элементы системы обороны и безопасности функционируют в штатном режиме, а профильные органы отслеживают ситуацию в реальном времени.