«Հավանականություն չկա, որ ԱՄՆ-ն կներքաշվի Մերձավոր Արևելքում երկարատև պատերազմի մեջ»․ Վենս
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դեյ Վենսը վստահություն է հայտնել, որ ԱՄՆ-ի հնարավոր հարվածը Իրանին չի հանգեցնի Մերձավոր Արևելքում երկարատև հակամարտության։
«Պատկերացումը, որ մենք տարիներ շարունակ պատերազմելու ենք Մերձավոր Արևելքում՝ առանց տեսանելի ավարտի, ոչ մի հավանականություն չկա, որ դա տեղի կունենա»,- նշել է նա՝ The Washington Post-ին տված հարցազրույցում։ Ինչպես նշում է լրատվամիջոցը, Վենսը քննարկել է Իրանի վրա ԱՄՆ-ի հնարավոր հարվածի հետևանքները։ Նա հասկացրել է, որ Վաշինգթոնի վարչակազմը չի բացառում նման քայլերը։
Վենսի խոսքով՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից դիտարկվող տարբերակների թվում են ռազմական գործողությունները՝ «ապահովելու համար, որ Իրանը միջուկային զենք չունենա» և խնդրի լուծումը «դիվանագիտական ճանապարհով»։

Вэнс: США вряд ли могут быть втянуты в затяжную войну на Ближнем Востоке
Американский вице-президент Джей Ди Вэнс выразил уверенность в том, что потенциальный удар США по Ирану не привел бы к началу многолетнего конфликта на Ближнем Востоке.
"Представление о том, что мы будем в течение многих лет вести войну на Ближнем Востоке без видимого конца, - нет никаких шансов на то, что это произойдет", - отметил он в интервью журналистам газеты The Washington Post, опубликованном 26 февраля. Как отмечает издание, Вэнс говорил о возможных последствиях потенциального удара США по Ирану. Он дал понять, что вашингтонская администрация не исключает таких шагов.
По словам Вэнса, в числе вариантов действий, которые рассматривает американский лидер Дональд Трамп, - военные действия "для обеспечения того, что Иран не получит ядерное оружие", и решение "проблемы дипломатическим путем".