Ժնևում սկսվել են Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի միջև երկկողմ բանակցությունները
Ուկրաինայի Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ռուստեմ Ումերովը նույնպես այս մասին հայտարարել է իր Telegram ալիքում։ «Սկսվել է երկկողմ հանդիպում ամերիկյան պատվիրակության՝ Սթիվ Ուիթքոֆի և Ջարեդ Քուշների հետ»,- գրել է Ումերովը։ Ումերովը նշել է, որ ուկրաինական պատվիրակությունը ամերիկյան կողմի հետ կաշխատի Ուկրաինայի տնտեսական աջակցության և վերակառուցման մեխանիզմների, ինչպես նաև ներդրումների ներգրավման և երկարաժամկետ համագործակցության գործիքների շուրջ։
«Կարևոր ոլորտ է մարդասիրական ուղղությունը և հնարավոր փոխանակումների հարցերը։ Մենք հույս ունենք մեր քաղաքացիների վերադարձի վերաբերյալ կոնկրետ արդյունքների հասնել»,- գրել է ԱԱՆ քարտուղարը։ Նրա խոսքով՝ բանակցողները կաշխատեն «գործնական լուծումների» ուղղությամբ։ Ուկրաինական պատվիրակությունը կզեկուցի հանդիպման արդյունքների մասին։
Ումերովը հավելել է, որ ուկրաինական կողմը մտադիր է նաև քննարկել Ռուսաստանի հետ եռակողմ բանակցությունների հաջորդ փուլի նախապատրաստական ​​աշխատանքները. «Անհրաժեշտ է համաձայնեցնել դիրքորոշումները մինչև այս փուլը»։
Ումերովից բացի, ուկրաինական պատվիրակության կազմում են Գերագույն ռադայի «Ժողովրդի ծառա» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Արախամիան, էկոնոմիկայի նախարար Ալեքսեյ Սոբոլևը և նրա տեղակալ Դարիա Մարչակը: Ամերիկյան կողմից ներկայացված են նախագահի հատուկ դեսպանորդ Սթիվեն Ուիթքոֆը և Դոնալդ Թրամփի փեսան՝ Ջարեդ Քուշները:

В Женеве начались двусторонние переговоры между Украиной и США
Об этом также сообщил секретарь СНБО Рустем Умеров в своем телеграм-канале. «Началась двусторонняя встреча с американской делегацией — Стивом Уиткоффом и Джаредом Кушнером», — написал Умеров. Умеров сообщил, что украинская делегация проработает с американской механизмы экономической поддержки и восстановления Украины, инструменты привлечения инвестиций и долгосрочного сотрудничества.
«Важный блок — гуманитарный трек и вопросы возможных обменов. Рассчитываем на конкретные результаты возвращения наших граждан», — написал секретарь СНБО. По его словам, переговорщики будут работать на «практические решения». Об итогах украинская делегация сообщит по итогам встречи.
Умеров добавил, что украинская сторона также намерена обсудить подготовку к следующему раунду трехсторонних переговоров с участием России: «необходимо синхронизировать позиции перед этим этапом».
Кроме Умерова, в украинскую делегацию входят глава фракции «Слуга народа» в Верховной Раде Давид Арахамия, министр экономики Алексей Соболев и его заместитель Дарья Марчак. Американскую сторону представляют спецпосланник президента Стивен Уиткофф и зять Дональда Трампа Джаред Кушнер.