«Ռոսատոմ»-ը պատրաստ է Իրանից դուրս հանել ուրանը
Ռուսական «Ռոսատոմ» պետական ​​կորպորացիան պատրաստ է Իրանից բարձր հարստացված ուրանի տեխնոլոգիական դուրսբերմանը, չնայած գործողության կոնկրետ պարամետրերը պետք է որոշեն Իրանի իշխանությունները, լրագրողներին ասել է կորպորացիայի գործադիր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովը։
«Մենք հասկանում ենք, որ ներկայում բանակցություններ են ընթանում տարբեր ձևաչափերով, և քննարկվում են բարձր հարստացված ուրանի արտադրանքի ճակատագրի տարբեր սցենարներ... Ռուսաստանը փորձ ունի Իրանին օգնելու նմանատիպ իրավիճակում... 10 տարի առաջ։ Այս փորձի հիման վրա մենք պատրաստ ենք իրականացնել այս աշխատանքը։ Դրա պարամետրերը կորոշվեն հիմնականում Իրանի ղեկավարության կողմից... և, հաշվի առնելով բոլոր բանակցությունները, Իրանում հարստացված ուրանի ճակատագրի վերաբերյալ որոշում կկայացվի շուտ թե ուշ։ Մեր կողմից մենք տեխնոլոգիապես կլուծենք ցանկացած խնդիր՝ իրանցի միջուկային գիտնականների և իրանցի ժողովրդի հետ գործընկերության ոգով», - ասել է նա։
Լիխաչովի խոսքով՝ «Ռոսատոմը» ուշադիր հետևում է իրավիճակին։
Նա հավելել է, որ կորպորացիան մշակել է անվտանգության ծրագրեր Իրանի Բուշերի ատոմակայանի համար՝ տարածաշրջանում լարվածության սրման ֆոնին։
«Ամառային հակամարտության ընթացքում (անցյալ տարվա հունիսին տեղի ունեցած 12-օրյա պատերազմի) մենք կարող ենք վստահորեն ասել, որ արդյունքների հիման վրա, նախագահ (Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի) անձնական աջակցության և համաշխարհային առաջնորդների հետ նրա բանակցությունների շնորհիվ Բուշերի կայանը ապացուցեց, որ Իրանի ամենաապահով վայրերից մեկն է։ Չնայած մենք տարհանեցինք որոշ աշխատողների, մասնավորապես՝ ընտանիքի անդամներին և երեխաներին, մենք արդեն պատրաստել ենք նմանատիպ ծրագրեր», - նշել է նա։
Նախկինում հաղորդվել էր, որ ԱՄՆ-ի հետ գործարքի շրջանակներում Իրանը պատրաստակամություն է հայտնել դադարեցնել ուրանի հարստացումը և արտահանել իր պաշարների մի մասը։

Госкорпорация «Росатом» готова технологически вывезти высокообогащенный уран из Ирана
Госкорпорация «Росатом» готова к технологическому вывозу высокообогащенного урана из Ирана, при этом конкретные параметры операции должны определить иранские власти, заявил журналистам генеральный директор корпорации Алексей Лихачев.
«Мы понимаем, что сегодня ведутся переговоры в разных форматах и обсуждаются различные сценарии судьбы высокообогащенного уранового продукта… У России есть опыт помощи Ирану в аналогичной ситуации… 10 лет назад. Исходя из этого опыта, мы готовы выполнить эту работу. Ее параметры будет определять в первую очередь руководство Ирана… и с учетом всех переговоров рано или поздно будет принято решение о судьбе обогащенного урана в Иране. Мы со своей стороны технологически решим любую задачу в духе партнерства с иранскими атомщиками и народом Ирана», – сказал он.
По словам Лихачева, Росатом внимательно отслеживает развитие ситуации.
Он добавил, что корпорация разработала планы безопасности для АЭС «Бушер» в Иране в условиях эскалации в регионе.
«Во время летнего конфликта (12-дневной войны в июне прошлого года), можно с уверенностью сказать уже по итогам, что благодаря личной поддержке президента (РФ Владимира Путина) и его переговорам с мировыми лидерами площадка «Бушер» оказалась одним из самых безопасных мест на территории Ирана. Хотя часть работников, особенно членов семей и детей, мы оттуда эвакуировали. Аналогичные планы готовы уже сейчас», – отметил он.
Лихачев подчеркнул, что «Росатом» сохраняет приоритетное внимание к АЭС «Бушер» и, несмотря на все сложности, проект рано или поздно будет успешно реализован.
Ранее сообщалось, что в рамках сделки с США Иран выразил готовность приостановить обогащение урана и вывезти часть его запасов за рубеж. 29 января глава МИД РФ Сергей Лавров заявил о готовности Москвы способствовать разрядке обстановки между Ираном и Израилем аналогичным образом, как в 2015 году, когда в Россию были вывезены излишки обогащенного урана сверх согласованного объема. Затем пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков отметил, что тема вывоза урана в Россию из Ирана давно стоит на повестке и Москва продолжает поддерживать контакты со всеми заинтересованными сторонами.