Վերջնագիր ներկայացնելուց հետո ԱՄՆ-ն Մերձավոր Արևելքում տեղակայում է ՀՕՊ հայտնաբերող և ոչնչացնող ավիացիա
![]() OSINT-ի վերլուծաբանները հայտնում են, որ Միացյալ Նահանգները Մերձավոր Արևելքում տեղակայում է F-16 կործանիչներ, որոնք նախատեսված են հակաօդային պաշտպանության համակարգերի որոնման և ոչնչացման համար: Տեղակայվող 36 ինքնաթիռներից 24-ը F-16CJ Wild Weasel տարբերակներ են, որոնք նախատեսված են թշնամու հակաօդային պաշտպանության (SEAD) ճնշման համար: Ինքնաթիռները հագեցած են AN/ASQ-213 HARM թիրախային համակարգերով՝ թշնամու ռադարների պասիվ հայտնաբերման և AGM-88 HARM/AGM-88E AARGM հակառադարային հրթիռներով հարվածներ հասցնելու համար: Դրանք նաև կրում են AN/ALQ-184 էլեկտրոնային պատերազմի պարկուճներ՝ հակաօդային պաշտպանության ռադարները ճնշելու և խափանելու համար: Ռազմական ճնշման աճի պայմաններում Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ երկիրը պատրաստ է ցանկացած հետևանքների. «Մենք հպարտ կլինենք նահատակներ դառնալով: Մենք չենք վախենում նահատակությունից. մենք հպարտ կլինենք, եթե դա տեղի ունենա»: ԱՄՆ-ն նախկինում Իրանին վերջնագիր էր ներկայացրել նրա միջուկային ծրագրի վերաբերյալ. ապամոնտաժել այն կամ դիմակայել «այլ տարբերակների»: |

F-16, F-22 и самолеты-разведчики. США массированно перебрасывают авиацию на Ближний Восток — аналитики
Среда, 18 Февраля, 2026 года, 23:43
США направляют на Ближний Восток истребители F-16, предназначенные для поиска и уничтожения систем ПВО, сообщают OSINT-аналитики. Из 36 перебрасываемых самолетов 24 — модификации F-16CJ Wild Weasel, созданные для подавления ПВО противника (SEAD).
Самолеты оснащены системами целеуказания AN/ASQ-213 HARM для пассивного обнаружения вражеских радаров и ударов противорадиолокационными ракетами AGM-88 HARM/AGM-88E AARGM. Также они несут контейнеры радиоэлектронной борьбы AN/ALQ-184 для подавления и нарушения работы радаров противовоздушной обороны.
На фоне усиления военного давления президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил, что страна готова к любым последствиям: «Мы были бы горды стать мучениками. Мы не боимся мученичества; мы бы гордились, если бы это произошло».
Ранее США выдвинули Ирану ультиматум по ядерной программе: свернуть ее или столкнуться с «другими вариантами». Переговоры в Женеве завершились безрезультатно, и в Тегеране опасаются провала дипломатической линии.