Amnesty International-ն Ադրբեջանի իշխանություններից տեղեկատվություն է խնդրել, բայց պատասխան չի ստացել
Չորեքշաբթի, 18 փետրվարի, 2026 թ., 13:24
Մեկնաբանելով Ռուբեն Վարդանյանի 20 տարվա ազատազրկման դատավճիռը՝ «Amnesty International» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրեն Մարի Ստրութերսն ասել է. «16 մեղադրյալների դատապարտումը, որը գագաթնակետին հասավ Ռուբեն Վարդանյանի դեմ դատավճռով, ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ դատական ֆարս։ Այն փաստը, որ Ռուբեն Վարդանյանը և մյուսները, դատվել են ռազմական դատարանում, ինքնին լուրջ մտահոգություններ է առաջացնում և անհամատեղելի է արդար դատաքննության երաշխիքների հետ։ Մինչդեռ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տասնամյակներ շարունակվող հակամարտության զոհերը՝ թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ադրբեջանում, արժանի են ճշմարտության, արդարադատության, փոխհատուցման և հանցագործությունների չկրկնվելու երաշխիքների, այս դատապարտումները վիրավորանք են միջազգային իրավունքի համաձայն հանցագործությունների բոլոր զոհերի համար»։
Նա նշել է, որ Ռուբեն Վարդանյանը և մյուսները դատվել են գործնականում փակ լսումներով, որոնք հիմնված են եղել նրանց համար անհասկանալի լեզվով գրված «ապացույցների» վրա, որոնք բավարար չափով չեն թարգմանվել։ Նույնիսկ մեղադրանքները՝ միայն Վարդանյանի դեմ առաջադրված ավելի քան 40-ը, այդ թվում՝ «ահաբեկչություն» և «մարդկության դեմ հանցագործություններ», դատավարության ընթացքում լիովին հրապարակայնորեն չեն բացահայտվել։ Նշվում է նաև, որ Amnesty International-ը Ադրբեջանի իշխանություններից տեղեկատվություն է խնդրել դատավարության և ապացույցների մասին, բայց պատասխան չի ստացել։

Amnesty International։ 20-летний тюремный срок Рубену Варданяну стал кульминацией «судебного фарса» над лидерами этнических армян
![]() Комментируя обвинительный приговор и назначение двадцатилетнего срока заключения Рубену Варданяну, последнему из 16 этнических армян, представших перед судом в Азербайджане, директор Amnesty International по Восточной Европе и Центральной Азии Мари Стразерс заявила: «Приговоры 17 подсудимым, кульминацией которого стало осуждение Рубена Варданяна, — это не что иное, как судебный фарс. Сам факт того, что Рубен Варданян, наряду с другими гражданскими лицами, предстал перед военным судом, вызывает серьёзные опасения и несовместим с гарантиями справедливого судебного разбирательства. Хотя жертвы многолетнего конфликта в Нагорном Карабахе как в Армении, так и в Азербайджане заслуживают правды, справедливости, компенсаций и гарантий неповторения подобных преступлений, эти обвинительные приговоры представляют собой оскорбление всех жертв преступлений, предусмотренных международным правом». «Обвиняемые в множестве крайне тяжких преступлений, Рубен Варданян и другие подсудимые предстали перед судом практически в закрытом режиме на основании «доказательств», представленных на языке, который они не понимали, и не переведённых должным образом. Даже обвинения — более 40 только против Варданяна — включая «терроризм» и «преступления против человечности», не были полностью обнародованы в ходе разбирательства. Amnesty International запросила у азербайджанских властей информацию о судебном процессе и собранных доказательствах, но не получила ответа», — указала она. |