«Հին աշխարհն այլևս գոյություն չունի»․ Ռուբիո
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտնել է, որ շաբաթ օրը Մյունխենի անվտանգության համաժողովում ելույթ կունենա փոփոխվող աշխարհի մասին ուղերձով։
«Կարծում եմ՝ վճռորոշ պահ է։ Աշխարհը շատ արագ փոխվում է մեր աչքերի առաջ։ Այն հին աշխարհը, որում ես մեծացել եմ, այլևս գոյություն չունի։ Մենք ապրում ենք աշխարհաքաղաքականության նոր դարաշրջանում, որը կպահանջի վերագնահատել, թե ինչ տեսք կունենա այն և ինչպիսին կլինի մեր դերը»,- լրագրողներին ասել է Ռուբիոն՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչի մասին է խոսելու Մյունխենում եվրոպացիների առջև:
Նրա խոսքով, համաժողովի մասնակիցները ցանկանում են անկեղծ ուղերձ Միացյալ Նահանգներից այն մասին, թե ուր է գնում երկիրը և ինչպիսի հարաբերություններ է ցանկանում ունենալ իր դաշնակիցների հետ։
Մյունխենի անվտանգության համաժողովը անցկացվելու է փետրվարի 13-ից 15-ը, որին մասնակցելու են մոտ 65 երկրների պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներ, ինչպես նաև ավելի քան 90 երկրների արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարներ։

Рубио выступит в Мюнхене с сообщением, что старого мира больше нет
Госсекретарь США Марко Рубио рассказал, что выступит на Мюнхенской конференции по безопасности в субботу с сообщением "о меняющемся мире" и о том, что "старого мира больше не существует".
"Думаю, это определяющий момент. Мир меняется очень быстро на наших глазах. Старого мира, в котором я вырос, больше не существует. Мы живем в новой эре геополитики, которая потребует переоценки того, как это будет выглядеть, и какая у нас будет роль", — сказал Рубио журналистам в ответ на вопрос, о чем он будет говорить в Мюнхене перед европейцами.
Глава Госдепа сообщил, что его выступление состоится в субботу. По его мнению, участники конференции хотят честного послания от США о том, куда движется страна и каких отношений хочет с союзниками.
Госсекретарь назвал конференцию важной. Он также заявил, что провел много "частных бесед" с американскими союзниками.