ԱՄՆ-ն վենեսուելական նավթ է վաճառել Չինաստանին
Չինաստանը գնել է ԱՄՆ-ի կառավարության կողմից նախկինում վաճառված վենեսուելական նավթի մի մասը։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ի էներգետիկայի նախարար Քրիս Ռայթը, գրում է Bloomberg-ը։
Ռայթը չի նշել գործարքի ծավալները կամ պայմանները։ Սակայն նա նշել է, որ «օրինական չինական գործարքները օրինական պայմաններում» թույլատրելի են։
Աղբյուրի տվյալներով՝ մինչև ԱՄՆ-ի՝ Վենեսուելա ներխուժումը, չինական վերամշակման գործարանները վենեսուելական նավթի ամենամեծ գնորդներն էին։ Մատակարարումները կատարվել են զգալի զեղչերով՝ պատժամիջոցների սահմանափակումների պատճառով։
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի առևանգումից հետո ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Վենեսուելան ԱՄՆ-ին կփոխանցի պատժամիջոցների տակ գտնվող 30-50 միլիոն բարել նավթ։ Ռայթի խոսքով՝ Վենեսուելայի «նավթային կարանտինը» գործնականում ավարտվել է։
Bloomberg-ը նշում է, որ ԱՄՆ-ի գործողություններից հետո վենեսուելական Մերեյի նավթը գնվել է նաև մի քանի հնդկական վերամշակման գործարանների կողմից, և այս տեսակի մատակարարումները հասել են այլ շուկաներ։
Փետրվարի 10-ին հաղորդվեց, որ Վենեսուելան մի քանի տարվա ընթացքում առաջին անգամ նավթ է ուղարկել Իսրայել։

В США заявили о продаже Китаю партии венесуэльской нефти
Китай приобрел часть венесуэльской нефти, ранее проданной правительством США. Об этом заявил министр энергетики США Крис Райт, передает Bloomberg.
«Китай уже купил часть нефти, которая была продана правительством США», – сказал Райт. Он не уточнил объемы и условия сделки. При этом он отметил, что «законные китайские бизнес-сделки на законных условиях» являются допустимыми.
До вмешательства США в Венесуэлу крупнейшими покупателями венесуэльской нефти были китайские нефтепереработчики, пишет Bloomberg. Поставки осуществлялись с существенными скидками из-за санкционных ограничений.
После похищения президента Венесуэлы Николаса Мадуро президент США Дональд Трамп заявил, что Венесуэла передаст США от 30 до 50 млн баррелей санкционной нефти. По словам Райта, так называемый «нефтяной карантин» Венесуэлы фактически завершен.
Bloomberg отмечает, что после действий США венесуэльская нефть марки Merey также была закуплена рядом индийских НПЗ, а поставки этой марки достигли других рынков.