Նիգերը պատերազմ է հայտարարել Ֆրանսիային
Նիգերի նախագահ Աբդուրահմանե Չիանիի ռազմական շտաբի պետ Ամադու Իբրոն հայտարարել է, որ իր երկիրը Ֆրանսիայի հետ պատերազմի մեջ է մտնում:
Անցյալ տարվա դեկտեմբերի վերջին Նիգերի նախարարների խորհուրդն ընդունել է հրամանագրի նախագիծ, որը սահմանում է ընդհանուր զորահավաքի ընթացակարգերը։ Հունվարի 29-ի գիշերը հարձակում է իրականացվել Նիամեյի օդանավակայանի վրա։ Նիգերի նախագահ Աբդուրահմանե Չիանին մեղադրել է Ֆրանսիային, Բենինին և Կոտ դ'Իվուարին հարձակվողներին հովանավորելու մեջ և զգուշացրել է պատասխանի մասին։
«Իմացեք, որ մենք պատերազմի մեջ ենք մտնում Ֆրանսիայի հետ։ Մենք նախկինում պատերազմի մեջ չէինք, բայց հիմա պատերազմի մեջ ենք մտնում Ֆրանսիայի հետ», - ասել է Իբրոն՝ խոսելով Նիամեյի մարզադաշտում երիտասարդների հետ, գրում է Jeune Afrique-ն։
Ինչպես նշել է զինվորականը, զորահավաքի մասին նախկինում հաստատված կառավարության հրամանագրի նպատակը Ֆրանսիայի հետ պատերազմի նախապատրաստվելն էր։
Իր հերթին, Ֆրանսիայի գլխավոր շտաբը մերժել է այս հայտարարությունները։
«Ֆրանսիական միջամտությունը Նիգերում բացառվում է», - ասել է մամուլի խոսնակ Գիյոմ Վերնեն:
Անցյալ տարվա դեկտեմբերի վերջին Նիգերի Նախարարների խորհուրդն ընդունել է որոշման նախագիծ, որը սահմանում է բնակչության ընդհանուր զորահավաքի ընթացակարգերը։

В Нигере заявили о вступлении в войну с Францией
Амаду Ибро, начальник военного штаба президента Нигера Абдурахмана Чиани, заявил о вступлении страны в войну с Францией.
В конце декабря прошлого года совет министров Нигера принял проект указа, определяющий порядок проведения всеобщей мобилизации. В ночь на 29 января было совершено нападение на аэропорт Ниамея. Президент Нигера Абдурахман Чиани обвинил Францию, Бенин и Кот-д’Ивуар в спонсировании нападавших и предупредил, что их ждет ответ.
«Знайте, мы вступаем в войну с Францией, мы не были в состоянии войны, но сейчас мы вступаем в войну с Францией», — сказал Ибро, выступая перед молодежью на стадионе Ниамея, его слова приводит издание Jeune Afrique.
Как отметил военный, целью ранее утвержденного указа правительства о мобилизации была подготовка к войне с Францией.
В свою очередь, в генштабе Франции эти заявления отвергли.
«О французской интервенции в Нигер не может быть и речи», — сказал официальный представитель Гийом Верне, слова которого приводит издание.
В конце декабря прошлого года Совет министров Нигера принял проект указа, определяющий порядок проведения всеобщей мобилизации населения.