Ռուսաստանը խստացնում է ներգաղթյալների համար սահմանված պահանջները
Ռուսաստանի Պետդուման առաջին ընթերցմամբ ընդունել է մի կարևոր օրինագիծ, որը խստացնում է ներգաղթյալների բժշկական զննման կանոնակարգը և սահմանում խիստ տուգանքներ այս ընթացակարգից խուսափելու համար: Փաստաթուղթը ներկայացրել է պատգամավորների մեծ խումբ՝ խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինի գլխավորությամբ, հաղորդում են ռուսական լրատվամիջոցները:
Նախաձեռնության համաձայն՝ Ռուսաստան մուտք գործող օտարերկրյա քաղաքացիները և քաղաքացիություն չունեցող անձինք պարտավոր կլինեն բժշկական զննում անցնել 30 օրվա ընթացքում (ներկայիս 90-ի փոխարեն) և կրկնել այն ամեն տարի, եթե նրանց մնալը գերազանցում է մեկ ամիսը:
Ներգաղթյալները պատասխանատու կլինեն զննման ծախսերի համար: Այն նախատեսված է վտանգավոր վարակների, ՄԻԱՎ-ի և թմրանյութերի օգտագործման ապացույցների բացակայությունը որոշելու համար: Այս ընթացակարգի ավարտը պարտադիր կլինի աշխատանքի թույլտվություն, արտոնագիր կամ բնակության թույլտվություն ստանալու համար:
Հիմնական նորամուծությունը վարչական պատասխանատվության սահմանումն է: Բժշկական զննումից հրաժարվելը կամ խուսափելը պատժվում է 25,000-ից 50,000 ռուբլի տուգանքով՝ հնարավոր հետագա արտաքսմամբ երկրից: Տուգանքը չվճարելը կրկնապատկում է գումարը:
Ավելին, քննության կարգը խախտող կազմակերպությունների համար սահմանվում են խիստ պատժամիջոցներ՝ մինչև մեկ միլիոն ռուբլի կամ 90-օրյա կասեցում։
Քննության արդյունքները կգրանցվեն միասնական էլեկտրոնային համակարգում։ Եթե միգրանտի մոտ ախտորոշվում է վտանգավոր հիվանդություն կամ թմրանյութերի օգտագործում, բժշկական կազմակերպությունները պարտավոր են տեղյակ պահել Ներքին գործերի նախարարությանը և Ռոսպոտրեբնադզորին՝ հնարավոր արտաքսման որոշումների մասին։
Եթե օրենքը վերջնականապես ընդունվի և ստորագրվի նախագահի կողմից, նոր կանոնակարգերը ուժի մեջ կմտնեն 2026 թվականի սեպտեմբերի 1-ից։

Госдума ужесточила медосвидетельствование для мигрантов
Государственная Дума РФ приняла в первом чтении масштабный законопроект, ужесточающий правила медицинского освидетельствования для мигрантов и устанавливающий суровые штрафы за уклонение от этой процедуры. Документ был внесен большой группой депутатов во главе со спикером Вячеславом Володиным, сообщают российские СМИ.
Согласно инициативе, иностранные граждане и лица без гражданства, въехавшие в Россию, обязаны будут пройти медицинское освидетельствование в течение 30 дней (вместо действующих 90) и повторять его ежегодно, если срок пребывания превышает месяц.
Обследование мигранты будут оплачивать самостоятельно. Оно должно выявить отсутствие опасных инфекций, ВИЧ и фактов употребления наркотиков. Прохождение этой процедуры станет обязательным условием для получения разрешения на работу, патента или вида на жительство.
Ключевым нововведением стало установление административной ответственности. За отказ или уклонение от медосмотра предусмотрен штраф от 25 до 50 тысяч рублей с возможным последующим выдворением из страны. В случае неуплаты штрафа его размер удваивается.
Кроме того, жесткие санкции, вплоть до миллиона рублей или приостановления деятельности на 90 суток, вводятся для организаций, нарушающих порядок проведения освидетельствования.
Результаты обследований будут вноситься в единую электронную систему. Если у мигранта обнаружат опасное заболевание или факт употребления наркотиков, медицинские организации обязаны уведомить МВД и «Роспотребнадзор» для возможного решения о депортации.
Если закон будет окончательно принят и подписан президентом, новые правила вступят в силу с 1 сентября 2026 года.