Բանակցություններից հետո ԱՄԷ-ն հայտնել է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի լուրջ մտադրությունների մասին
Աբու Դաբիում կայացած՝ Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Միացյալ Նահանգների միջև եռակողմ բանակցությունները ցույց տվեցին կողմերի լրջությունը հակամարտության դիվանագիտական ​​լուծում գտնելու հարցում, ասել է Միացյալ Արաբական Էմիրությունների փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար շեյխ Աբդուլլահ բին Զայեդ Ալ Նահյանը։
«Աբու Դաբիում կայացած երկու փուլերի բանակցությունները հանգեցրին արդյունավետ և կառուցողական քննարկումների, որոնք բացահայտեցին փոխըմբռնման ոլորտներ, որոնք կարող են հիմք հանդիսանալ հետագա առաջընթացի համար»,- ասել է շեյխը։
Նահյանը բարձր է գնահատում Ռուսաստանի և Ուկրաինայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Վլադիմիր Զելենսկու հետ իր բարեկամությունը։ Այս բարեկամությունը, նրա խոսքով, դարձել է խաղաղ և կայուն լուծումներ գտնելու հիմնարար հենասյուն։
Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև բանակցությունների երկրորդ փուլը, որը միջնորդվել է Միացյալ Նահանգների կողմից, տեղի է ունեցել Աբու Դաբիում փետրվարի 4-5-ը՝ փակ ձևաչափով։ Կողմերը հանդիպումները բնութագրել են՝ որպես կառուցողական։ Այս բանակցություններից հետո Ռուսաստանը և Ուկրաինան համաձայնության եկան գերիների փոխանակման շուրջ՝ «157-157-ի դիմաց» բանաձևով։ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ փոխանակումն արդեն տեղի է ունեցել։

ОАЭ после переговоров заявили о серьезных намерениях России и Украины
Трехсторонние переговоры России, Украины и США, прошедшие в Абу-Даби, продемонстрировали серьезность намерений сторон в продвижении дипломатического решения конфликта, заявил эмиратский вице-премьер и глава МИДа шейх Абдулла бин Заид Аль Нахайян.
«Два раунда переговоров, состоявшихся в Абу-Даби, привели к продуктивным и конструктивным дискуссиям, выявившим области взаимопонимания, которые могут послужить основой для дальнейшего прогресса», — сказал шейх.
Нахайян подчеркнул, что высоко ценит дружбу с президентами России и Украины Владимиром Путиным и Владимиром Зеленским. Эта дружба, по его словам, стала фундаментальной опорой для поиска мирных и устойчивых решений.
Второй раунд переговоров России и Украины при посредничестве США прошел 4-5 февраля в Абу-Даби в закрытом формате. Стороны оценили встречи как конструктивные. По их итогам Россия и Украина договорились об обмене пленных по формуле «157 на 157». Российское Минобороны сообщило, что обмен уже состоялся.