ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը համաձայնության են եկել վերականգնելու բարձր մակարդակի զինվորականների միջև երկխոսությունը
![]() Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ն համաձայնության են եկել վերականգնելու բարձր մակարդակի զինվորականների միջև երկխոսությունը, հայտարարել է ԱՄՆ-ի Եվրոպական հրամանատարությունը։ Հայտարարության մեջ ասվում է, որ սա Ուկրաինայում բանակցություններում առաջընթացի արդյունք է։ Միևնույն ժամանակ, Axios-ի աղբյուրները հայտնել են, որ ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը վերջին 24 ժամվա ընթացքում քննարկել են ռազմավարական սպառազինությունների կրճատման մասին պայմանագրի (START) երկարաձգումը, որի ժամկետը լրանում է այսօր կեսգիշերին։ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի բանակցողները քննարկել են այս հարցը Աբու Դաբիում, որտեղ փետրվարի 4-5-ը տեղի են ունեցել Ուկրաինայի վերաբերյալ եռակողմ բանակցություններ։ ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև բարձր մակարդակի ռազմական շփումները դադարեցվել են 2021 թվականի աշնանից։ ԱՄՆ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի տվյալներով՝ դրանք վերսկսելու որոշումը հնարավոր է դարձել Ալեքսուս Գրինկևիչի և «ռուս և ուկրաինացի բարձրաստիճան զինվորականների» հանդիպումից հետո։ Աբու Դաբիում գտնվող ռուսական պատվիրակության կազմում էին Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչներ՝ Ռուսաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի գլխավոր վարչության պետ, ծովակալ Իգոր Կոստյուկովի գլխավորությամբ։ |

США и Россия договорились восстановить диалог по военной линии
Россия и США договорились восстановить диалог на высоком уровне по военной линии, сообщило Европейское командование Вооруженных сил США. Как говорится в заявлении, это произошло в результате прогресса переговоров на Украине.
Генерал Алексус Гринкевич уполномочен вести с американской стороны диалог с начальником российского Генштаба Валерием Герасимовым, чтобы «обеспечить механизм предотвращения непреднамеренной эскалации». «Этот канал обеспечит устойчивый формат военного взаимодействия по линии "военные — военным" по мере того, как стороны продолжают работу над достижением прочного мира»,— сообщил USEUCOM.
Тем временем источники Axios рассказали, что США и Россия в течение последних суток обсуждали продление Договора о стратегических наступательных вооружениях, чей срок действия истекает сегодня в полночь. Российские и американские переговорщики обсуждали этот вопрос в Абу-Даби, где 4-5 февраля проходили трехсторонние переговоры по Украине.
Контакты США и России по военной линии на высоком уровне приостановлены с осени 2021 года. Как отмечает USEUCOM, решение о возобновлении стало возможным после встречи Алексуса Гринкевича с «высокопоставленными российскими и украинскими военными чиновниками». В российскую делегацию в Абу-Даби вошли представители Минобороны во главе с начальником Главного управления Генерального штаба ВС России адмиралом Игорь Костюковом.