«Իսրայելը թունավոր նյութեր է ցողում Հարավային Լիբանանի վրա»․ Նիզար Հանի
Իսրայելի ավիացիան մեծ քանակությամբ թունավոր նյութեր է ցողում Հարավային Լիբանանի տարածքի վրա, ինչի հետևանքով ոչնչացվում է բուսականությունը և բացասաբար ազդում մարդկանց առողջության վրա։ Այդ մասին համաարաբական Asharq Al Awsat թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է հանրապետության գյուղատնտեսության նախարար Նիզար Հանին։
«Վտանգավոր քիմիական նյութերի ինտենսիվ կիրառումը նպատակ ունի մոտ ապագայում հողը ոչ պիտանի դարձնել մշակման համար և այդ կերպ խոչընդոտել բնակիչների վերադարձը հարավային շրջաններ», - նշել է գերատեսչության ղեկավարը։ Նրա խոսքով՝ լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքները ցույց են տվել, որ ցողվող նյութը ոչ սելեկտիվ հերբիցիդ է՝ գլիֆոսատի տեսակի։ «Դրա ազդեցությունը որպես քաղցկեղածին նյութ ծայրահեղ վտանգավոր է բուսական միջավայրի համար և բացասաբար է անդրադառնում մարդու առողջության վրա», - հայտարարել է նախարարը։
Ավելի վաղ Լիբանանի նախագահ Ջոզեֆ Աունը կոչ էր արել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին միջոցներ ձեռնարկել Իսրայելի բնապահպանական ագրեսիայի դեմ՝ նշելով, որ «այս հանցավոր գործողությունների արդյունքում սահմանամերձ գյուղերի բնակիչները մնում են առանց ապրուստի միջոցների»։
Իր հերթին, Լիբանանում ՄԱԿ-ի ժամանակավոր ուժերի (UNIFIL) հրամանատարությունը հայտարարության մեջ պահանջել էր, որ Իսրայելը «դադարեցնի քաղաքացիական բնակչության առողջությանը սպառնացող քիմիական նյութերի ցողումը»։

Министр Хани: Израиль распыляет токсичные вещества над Южным Ливаном
Авиация Израиля распыляет в больших количествах токсичные вещества над территорией Южного Ливана, что уничтожает растительность и негативно воздействует на здоровье людей. Об этом заявил в интервью общеарабской газете Asharq Al Awsat министр сельского хозяйства республики Низар Хани.
"Интенсивное применение опасных химикатов преследует цель сделать почву непригодной для возделывания в ближайшей перспективе и тем самым препятствует возвращению жителей в южные районы", - отметил глава ведомства. По его словам, результаты лабораторных исследований показали, что распыляемое вещество представляет собой неселективный гербицид типа глифосата. "Его воздействие как канцерогена крайне опасно для растительной среды и негативно сказывается на здоровье человека", - утверждал министр.
Ранее президент Ливана Джозеф Аун призвал Совбез ООН принять меры против экологической агрессии со стороны Израиля, подчеркнув, что "в результате преступных действий жители приграничных деревень остаются без средств к существованию". Глава государства поручил ливанскому МИД в сотрудничестве с министерствами сельского хозяйства, окружающей среды и здравоохранения "подготовить документальное досье для подачи жалобы в соответствующие международные органы".
В свою очередь командование Временными силами ООН в Ливане (ВСООНЛ) в своем заявлении потребовало от Израиля "прекратить распыление химикатов, представляющих угрозу для здоровья гражданского населения".