«TRIPP-ը պատմական քայլ է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղություն պահպանելու ուղղությամբ»․ Սերջիո Գոր
Չորեքշաբթի, 04 փետրվարի, 2026 թ., 12:50
TRIPP նախագիծը պատմական քայլ է Հարավային Կովկասում ուժեղ, փոխկապակցված տնտեսություններ կառուցելու և կայուն խաղաղություն պահպանելու ուղղությամբ։
Report-ի հաղորդմամբ, այս մասին Բիշքեկում կայացած B5+1 բիզնես ֆորումում հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի Կենտրոնական Ասիայի հարցերով հատուկ բանագնաց Սերջիո Գորը։
«Պատմական խաղաղության գագաթնաժողովից (Վաշինգթոնի գագաթնաժողովը 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին - խմբ.) ի վեր, որը մերձեցրել է Հայաստանին և Ադրբեջանին, մենք շարունակում ենք առաջ մղել Թրամփի երթուղին (TRIPP): Այս երթուղին կապահովի ուղիղ տրանսպորտային կապեր Կենտրոնական Ասիայից՝ Հարավային Կովկասի տարածքով դեպի Արևմուտք»,- հայտարարել է Գորը։
Ըստ նրա՝ Թրամփի վարչակազմը հատուկ նշանակություն է տալիս Կենտրոնական Ասիային և ճանաչում է տարածաշրջանի ռազմավարական նշանակությունը։

Спецпосланник Трампа: TRIPP станет основой устойчивого мира на Южном Кавказе
Проект TRIPP - исторический шаг на пути к созданию сильных взаимосвязанных экономик и поддержанию устойчивого мира на Южном Кавказе.
Как сообщает Report, об этом спецпосланник президента США Дональда Трампа по Центральной Азии Серджио Гор заявил на бизнес-форуме "B5+1" в Бишкеке.
"С момента исторического мирного саммита [Вашингтонский саммит 8 августа 2025 года с участием Ильхама Алиева, Дональда Трампа и Никола Пашиняна - ред.], который объединил Армению и Азербайджан, мы продолжаем продвигать "Маршрут Трампа" [TRIPP]. Этот маршрут обеспечит прямую транспортную связь из Центральной Азии через Южный Кавказ и далее на Запад. Это исторический шаг на пути к созданию сильных взаимосвязанных экономик и поддержанию устойчивого мира в регионе", - заявил Гор.
По его словам, администрация Трампа придает особое значение Центральной Азии и осознает стратегическую важность данного региона.