Իրանը հայտնում է, որ իր ԱԹՍ-ն կատարել է իր բոլոր առաքելությունները, մինչև անհետանալը
Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (զինված ուժերի էլիտար ստորաբաժանում) անօդաչու թռչող սարքը (ԱԹՍ) հաջողությամբ կատարել է բոլոր առաջադրանքները և փոխանցել անհրաժեշտ տեղեկատվությունը, նախքան դրա հետ կապը կորցնելը, հաղորդում է Tasnim լրատվական գործակալությունը՝ հղում անելով աղբյուրին։
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հրամանատարության խոսնակ, կապիտան Թիմ Հոքինսը հայտարարել էր, որ ամերիկյան F-35C կործանիչը խոցել է իրանական ԱԹՍ-ն, երբ այն մոտեցել է USS Abraham Lincoln ավիակիրին Արաբական ծովում։
Tasnim-ի աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Իրանի իշխանությունները ներկայումս չեն կարողանում որոշել ԱԹՍ-ի հետ կապի կորստի պատճառը, և այն հետաքննվում է։ Այնուամենայնիվ, աղբյուրը նշել է, որ Shahed-129 ԱԹՍ-ն հետախուզություն և լուսանկարչություն էր իրականացնում բաց ջրերում՝ իր բնականոն և օրինական առաքելության շրջանակներում։

БПЛА Ирана передал все данные перед тем, как с ним потеряли связь
Беспилотный летательный аппарат (БПЛА) иранского Корпуса стражей исламской революции (элитные части ВС) успешно выполнил все задачи и передал необходимую информацию до того, как связь с ним оборвалась. Об этом сообщило со ссылкой на источник агентство Tasnim.
Ранее официальный представитель Центрального командования ВС США капитан Тим Хокинс заявил, что американский истребитель F-35C сбил иранский БПЛА после того, как тот совершил сближение с авианосцем USS Abraham Lincoln в Аравийском море.
По словами собеседника Tasnim, власти Ирана пока не могут назвать причины потери связи с БПЛА, они изучаются. В то же время источник отметил, что беспилотник Shahed-129 проводил разведку и фотосъемку в открытых водах в рамках своей обычной и законной миссии.