Ուկրաինայի իշխանությունները սկսել են տարհանել Վոլչանսկի շրջանի խաղաղ բնակիչներին
Ուկրաինայի իշխանությունները սկսել են տարհանել Խարկովի մարզի Վոլչանսկի շրջանի խաղաղ բնակիչներին՝ Ռուսաստանի զորքերի հյուսիսային խմբի առաջխաղացման պատճառով, ՏԱՍՍ-ին հայտնել են Ռուսաստանի անվտանգության մարմինները։
«Քանի որ Հյուսիսային զորքերի խումբը խորանում է Խարկովի մարզ, Կիևի ռեժիմի իշխանությունները տարհանում են շփման գծից այն կողմ գտնվող բնակավայրերը։ Տեղական լրատվամիջոցները հաղորդում են Վոլչանսկի շրջանի Գոնտարովկա գյուղական խորհրդի, մասնավորապես՝ Գոնտարովկայի, Վիշնևեի, Ռադկովկայի և Շիրոկեի խաղաղ բնակիչների տարհանման մասին», - ասել է գործակալության աղբյուրը։
Նա նշել է, որ Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը դեռևս չի ճանաչել Վոլչանսկի և շրջակա բնակավայրերի կորուստը։ «Կիևի քարոզչությունը պարզապես որոշել է «մոռանալ» Վոլչանսկի մասին։ Այնուամենայնիվ, որքան մոտ է ճակատը, այնքան ավելի ակտիվ են տարհանման աշխատանքները», - նշել է նա։
Դեկտեմբերի 2-ին Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է Խարկովի մարզի Վոլչանսկի «ազատագրման» մասին։

ТАСС: Киев эвакуирует гражданских в Волчанском районе
Украинские власти начали эвакуацию гражданских в Волчанском районе Харьковской области в связи с продвижением Северной группировки войск РФ. Об этом ТАСС сообщили в российских силовых структурах.
"По мере продвижения группировки войск "Север" вглубь Харьковской области власти киевского режима эвакуируют населенные пункты за линией боевого соприкосновения. Местные СМИ сообщают о вывозе гражданского населения Гонтаровского сельского совета Волчанского района, а именно Гонтаровки, Вишневого, Радьковки и Широкого", - сказал собеседник агентства.
Он обратил внимание, что Генштаб ВСУ при этом до сих пор не признал утрату Волчанска и прилегающих к нему населенных пунктов. "Киевская пропаганда просто решила "забыть" про Волчанск. Тем не менее, чем ближе фронт - тем активнее эвакуационные мероприятия", - отметил он.