Ավելի քան 80 մարդ է զոհվել Պակիստանի արևմուտքում Բելուջիստանի անջատողականների հարձակումների հետևանքով
![]() «Բելուջիստանի ազատագրական բանակ» անջատողական խմբավորումը շաբաթ օրն ստանձնել է Պակիստանի Բելուջիստան նահանգում համակարգված հարձակումների շարքի պատասխանատվությունը, որոնց հետևանքով զոհվել է ավելի քան 80 մարդ, հաղորդում է Associated Press (AP)-ը։ Տեղական իշխանությունների տվյալներով՝ սպանվել է 11 քաղաքացիական անձ, 10 անվտանգության աշխատակից և 67 հարձակվող։ Խումբը նաև թալանել է մի քանի բանկ։ Նահանգային կառավարության խոսնակ Շահիդ Ռինդը հայտարարել է, որ հարձակումների մեծ մասը կանխվել է։ Բելուջիստանի գլխավոր նախարար Սարֆրազ Բուգտին, իր հերթին, հայտարարել է, որ անվտանգության ուժերը հետապնդում են հարձակվողներին։ Բելուջիստանի առողջապահության նախարար Բախտ Մուհամմադ Կակարը հայտարարել է, որ շաբաթ օրը հարձակումներն սկսվել են գրեթե միաժամանակ։ Խումբը թիրախավորել է պահակակետերը, ոստիկանական մեքենաները և Դոլբանդին քաղաքի վարչակազմը։ Նրանք նաև փորձել են պատանդ վերցնել ավտոբուսի ուղևորներին մայրուղու վրա։ Մաստունգ շրջանում զինյալները հարձակվել են բանտի վրա և ազատել 30 բանտարկյալի։ Նրանք նաև փորձել են գրոհել Նուշկի շրջանում գտնվող աշխարհազորի շտաբը, բայց հարձակումը հետ է մղվել։ Իշխանությունների տվյալներով՝ վերջին երկու օրվա ընթացքում սպանվել է 108 զինյալ գրոհային, նրանցից 41-ն սպանվել են նախորդ օրը նահանգում երկու թաքստոցների վրա կատարված ռեյդերի ժամանակ։ |

Более 80 человек погибли на западе Пакистана при атаках сепаратистов Белуджистана
Сепаратистская группировка Армия освобождения Белуджистана в субботу взяла на себя ответственность за серию скоординированных атак в пакистанской провинции Белуджистан, в ходе которых погибли свыше 80 человек, сообщает Associated Press (AP).
По данным местных властей, погибли 11 гражданских лиц, 10 сотрудников служб безопасности и 67 нападавших. Члены группировки также ограбили несколько банков.
Представитель провинциального правительства Шахид Ринд сказал, что большинство атак удалось сорвать. В свою очередь главный министр правительства Белуджистана Сарфраз Бугти заявил, что силы безопасности преследуют нападавших.
Министр здравоохранения Белуджистана Бахт Мухаммад Какар заявил, что атаки в субботу начались почти одновременно. Целью членов группировки стали сторожевые посты, полицейский транспорт, администрация в городе Долбандин. Также они предпринимали попытки брать в заложники пассажиров автобусов на шоссе.
В округе Мастунг бойцы напали на тюрьму и освободили 30 заключенных. Также они попытались взять штурмом штаб ополчения в округе Нушки, но атаку отбили.
Всего, по информации властей, за двое суток ликвидированы 108 боевиков, в том числе 41 накануне в ходе рейдов по двум укрытиям в провинции.