ԱՄՆ-ի Արդարադատության նախարարությունը հրապարակել է Էփշթեյնի գործով նյութերի ամենամեծ հավաքածուն` 3 միլիոն էջ
Շաբաթ, 31 հունվարի, 2026 թ., 19:40
ԱՄՆ-ի Արդարադատության նախարարությունը հրապարակել է ֆինանսիստ Ջեֆրի Էփշթեյնի գործով նյութերի ամենամեծ հավաքածուն։ Սա ներառում է ավելի քան 3 միլիոն էջ փաստաթղթեր, 2000 տեսանյութ և մոտավորապես 180,000 պատկեր։
Ըստ The New York Times-ի՝ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի անունը հրապարակված նյութերում հանդիպում է առնվազն 3200 անգամ։ Թերթը նշում է, որ այս թիվը կարող է աճել՝ ֆայլերի հետագա վերլուծության հետ մեկտեղ։ Հղումները բնույթով տարբեր են. որոշ փաստաթղթեր տեղեկատուներից ստացված տեղեկություններ են, իսկ մյուսները՝ հետաքննողների կողմից վերանայված լրատվամիջոցների հրապարակումների։ Ավելին, Էփշթեյնի նամակագրությունում պարբերաբար քննարկվում էին Թրամփի մասին լուրերը։
Հրապարակված փաստաթղթերի թվում է 2016 թվականի «Ջեյն Դոու» կեղծանունով անանուն բողոքարկողի բողոքը։ Նա պնդում էր, որ 13 տարեկանում Թրամփի կողմից «անպարկեշտ հարձակման» զոհ է դարձել։ Դատական ​​​​հայցերը մի քանի անգամ ներկայացվել են, բայց հետագայում հետ են կանչվել։ Հետաքննչական մարմինները մեղադրանքները համարել են անհիմն և քրեական գործ չեն հարուցել։ Հրապարակվել է նաև ՀԴԲ-ի կողմից կազմված Էփշթեյնի մտերիմ շրջապատի դիագրամը։ Այն ներառում էր Գիսլեն Մաքսվելին՝ իրավաբան, հաշվապահ, ֆինանսական խորհրդատու, և նախկին օգնական և մոդելային գործակալ Ժան-Լյուկ Բրունելին։ Բրունելն ինքնասպան է եղել ֆրանսիական բանտում՝ որտեղ գտնվում էր բռնաբարության մեղադրանքով։
Փաստաթղթերում նշված են տասնյակ հայտնի և ազդեցիկ մարդկանց անուններ, այդ թվում՝ Բիլ Գեյթսը, Էլոն Մասկը, ԱՄՆ-ի առևտրի նախարար Հովարդ Լութնիկը, արքայազն Էնդրյուն, Ռիչարդ Բրենսոնը և Google-ի համահիմնադիր Սերգեյ Բրինը։
Նյութերի համաձայն՝ 2012-2014 թվականներին Մասկը և Էփշթեյնը քննարկել են հնարավոր հանդիպումներ, իսկ Լութնիկը պլանավորել է Էփշթեյնի կղզի ուղևորություն։ Առանձին նամակներում Էփշթեյնը Գեյթսի համար նամակներ է գրել, որոնք պարունակում էին ակնարկներ նրա անձնական կյանքի մասին։ Բիլ Գեյթսի հիմնադրամը այս պնդումները անվանել է կեղծ և անհիմն։
Արդարադատության նախարարությունը հայտարարել է, որ չի պլանավորում հրապարակել Էփշթեյնի գործին վերաբերող փաստաթղթերի նոր մեծաքանակ նյութեր։

Минюст США опубликовал крупнейший массив материалов по делу Эпштейна
В открытый доступ выложили миллионы страниц документов, видео и изображений, связанных с расследованием
Министерство юстиции США обнародовало самый масштабный пакет материалов по делу финансиста Джеффри Эпштейна. Речь идёт о более чем 3 млн страниц документов, 2 тысячах видеозаписей и около 180 тысяч изображений.
По оценке The New York Times, имя президента США Дональда Трампа встречается в опубликованных материалах не менее 3 200 раз. Издание отмечает, что по мере дальнейшего анализа файлов это число может вырасти. Упоминания носят разный характер — часть документов представляет собой сведения от информаторов, другая часть связана с публикациями СМИ, которые изучали следственные органы. Кроме того, в переписке Эпштейна регулярно обсуждались новости о Трампе.
Среди опубликованных документов присутствует жалоба 2016 года от анонимной заявительницы под псевдонимом Джейн Доу. Она утверждала, что стала жертвой «развратных действий» со стороны Трампа в возрасте 13 лет. Иски подавались несколько раз, однако затем отзывались. Следственные органы сочли заявления недоказанными, уголовное дело возбуждать не стали. Также обнародована схема ближайшего окружения Эпштейна, составленная ФБР. В неё вошли Гислейн Максвелл, адвокат, бухгалтер, финансовый советник, бывшая помощница и модельный агент Жан-Люк Брюнель. Брюнель покончил с собой во французской тюрьме после предъявления обвинений в изнасиловании.
В документах упоминаются десятки известных и влиятельных людей, включая Билла Гейтса, Илона Маска, министра торговли США Говарда Лютника, принца Эндрю, Ричарда Брэнсона и сооснователя Google Сергея Брина.
Согласно материалам, в 2012–2014 годах Маск и Эпштейн обсуждали возможные встречи, Лютник планировал поездку на остров Эпштейна. В отдельных заметках Эпштейн делал записи для Гейтса, содержащие намёки на его личную жизнь. В фонде Билла Гейтса эти утверждения назвали ложными и не соответствующими действительности.