Իրանի ԱԳ նախարարը պաշտոնական այցով կմեկնի Թուրքիա
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաքչին ուրբաթ օրը պաշտոնական այցով կմեկնի Թուրքիա, սոցիալական ցանցերում գրել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը մտադիր է հետևողականորեն ամրապնդել իր հարևանների հետ հարաբերությունները՝ հիմնված բարիդրացիության և ընդհանուր շահերի վրա»,- նշել է Բաղային։
Ավելի վաղ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը հեռախոսազրույց է ունեցել իր իրանցի գործընկեր Աբբաս Արաքչիի հետ, որի ընթացքում երկու կողմերը գնահատել են լարվածության նվազեցմանն ուղղված ջանքերը՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանում վերջին զարգացումները։

Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи отправится в пятницу в Турцию с официальным визитом
Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи отправится в пятницу в Турцию с официальным визитом, написал в соцсети Х пресс-секретарь МИД Ирана Эсмаил Багаи.
«Исламская Республика Иран намерена неуклонно укреплять отношения со своими соседями, основываясь на политике добрососедства и общих интересах», - отметил Багаи.
Ранее министр иностранных дел Турции Хакан Фидан провел телефонный разговор с иранским коллегой Аббасом Аракчи, в ходе которого собеседники оценили усилия по снижению напряженности в свете последних событий в регионе.