«Իրանն ԱՄՆ-ի ցանկացած ագրեսիվ գործողություն կդիտարկի որպես պատերազմի սկիզբ»․ Շամխանի
Իրանն ԱՄՆ-ի կողմից ցանկացած ագրեսիվ գործողություն կդիտարկի որպես լայնամասշտաբ պատերազմի սկիզբ, և Թեհրանի պատասխանը չի ուշանա։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի գերագույն առաջնորդի խորհրդական Ալի Շամխանին։
«Սահմանափակ հարվածը պատրանք է։ ԱՄՆ-ի ցանկացած ռազմական գործողություն ցանկացած կետից և ցանկացած մակարդակով կհամարվի պատերազմի սկիզբ, և պատասխան միջոցառումները կլինեն անհապաղ», - գրել է նա X-ում։ Իրանի պատասխանը կուղղվի ինչպես ԱՄՆ-ի, այնպես էլ Իսրայելի, ինչպես նաև ագրեսիան աջակցող ցանկացած երկրի դեմ, հավելել է Շամխանին։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հույս էր հայտնել, որ Իրանի ներկայացուցիչները կնստեն բանակցությունների սեղանի շուրջ և գործարք կկնքեն, որը ենթադրում է միջուկային զենքից հրաժարում: Հակառակ դեպքում նա Թեհրանին սպառնացել է հարձակմամբ, որը շատ ավելի վատ կլինի, քան 2025 թվականի հունիսինը։

Советник Хаменеи: Иран воспримет любую агрессию США как начало войны
Иран будет расценивать любое агрессивное действие со стороны США как начало полномасштабной войны, и ответ Тегерана не заставит себя ждать. Об этом заявил советник верховного лидера Ирана Али Шамхани.
"Ограниченный удар - это иллюзия. Любые военные действия США из любой точки и на любом уровне будут рассматриваться как начало войны, и ответные меры будут незамедлительными", - написал он в X. Ответ Ирана будет направлен как против США и Израиля, так и против любых стран, которые поддержат эту агрессию, добавил Шамхани.
Ранее президент США Дональд Трамп выразил надежду, что представители Ирана сядут за стол переговоров и заключат сделку, подразумевающую отказ от ядерного оружия. В противном случае американский лидер пригрозил Тегерану атакой, которая будет гораздо хуже, чем в июне 2025 года.